RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szlak na Giewont zamknięty do odwołania

Szlak na Giewont został zamknięty do odwołania z powodu gwałtownej burzy, która spowodowała smierć 4 osób (fot. arch PAP/Grzegorz Momot)
Szlak na Giewont został zamknięty do odwołania z powodu gwałtownej burzy, która spowodowała smierć 4 osób (fot. arch PAP/Grzegorz Momot)

Szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont został po tragicznej burzy zamknięty do odwołania – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Premier: Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób

Premier Mateusz Morawiecki złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar dzisiejszej burzy w Tatrach. Podziękował też służbom ratowniczym i medycznym,...

zobacz więcej

Giewont należy do szczególnie niebezpiecznych miejsc podczas burzy. To miejsce wyjątkowo narażone na uderzenia piorunów z uwagi na metalowy krzyż i łańcuchy ubezpieczające wejście na kopule szczytową. Szlak został zamknięty z uwagi na prowadzoną w tym rejonie akcję ratunkową. Szlak ma być wkrótce ponownie sprawdzony pod kątem tego, czy ktoś jeszcze nie potrzebuje pomocy.

„Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry, zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych” – napisano w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Podczas burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 130 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej