RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Energylandia: otwarto największy na świecie drewniany roller coaster

W budowę zaangażowanych było ponad 300 osób (fot. Materiały prasowe)

W parku rozrywki Energylandia w Zatorze powstał największy na świecie drewniany coaster. Kolejka będzie wynosić pasażerów na 61 metrów wysokości po torze o długości 1316 m. Dziś odbyło się jej otwarcie.

Największy europejski rollercoaster jest w Małopolsce. Energylandia bije kolejne rekordy #PolskaToWięcej

Prawie 1,5 tys. metrów długości, prędkość dochodząca do 142 km/h i spadek z wysokości 80 metrów pod kątem niemal 90 stopni – takimi parametrami...

zobacz więcej

Wooden coaster „Zadra” osiąga prędkość 121 km/h. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 24 osoby. Wagony i aranżacja „Zadry” nawiązują do średniowiecznej krainy smoków. Pierwsi goście przejechali się „Zadrą” w czwartek o godz. 14.00.

Budowa nowej części Smoczy Gród oraz kolejki „Zadra” trwała 11 miesięcy. Rozpoczęła się w listopadzie 2018 r., a zakończyła w sierpniu 2019 r. W budowę zaangażowanych było ponad 300 osób. Wśród nich wyspecjalizowani projektanci, inżynierowie, budowlańcy, mechanicy, elektrycy, ogrodnicy a także konstruktorzy roller coasterów. Drewno do budowy kolejki pochodzi ze stanu Georgia w USA – to sosna żółta niezwykle twarda i odporna na warunki atmosferyczne.

– Do budowy „Zadry” zostało zużyte 737 ton amerykańskiego drewna. Inne elementy coastera, takie jak stalowe stopy, czy tor, powstawały w Stanach Zjednoczonych i Polsce – powiedział Damian Selph, główny konstruktor.

Wooden coastery to konstrukcje drewnianych kolejek będących symbolem wielu parków rozrywki na całym świecie. Roller coaster przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowany technologicznie niż coastery stalowe. „Zadra” jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów drewna i metalu. Posiada drewniany stelaż oraz metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki.


źródło:
Zobacz więcej