RAPORT

Kampania 2020

„Akcja insynuacji i oskarżeń sędziów pod adresem innych sędziów”. KRS opublikowała stanowisko

Prezydium KRS oczekuje zbadania sprawy przez organy ścigania (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wydało oświadczenie, w którym wyraża niepokój wobec doniesień o „inspirowaniu lub nadzorowaniu zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń przez urzędujących sędziów pod adresem innych sędziów”. Zdaniem KRS organy ścigania powinny zbadać doniesienia medialne w tej sprawie.

Sędzia Szmydt złoży zawiadomienie po tekście Onetu: Nie jestem autorem cytowanych słów

- Nigdy nie napisałem na żadnym komunikatorze, ani nie byłem autorem słów „Radzę się spakować i wypierd...ć" ani pod adresem I Prezes SN ani innych...

zobacz więcej

Krajowa Rada Sądownictwa oceniła, że „choć sędziowie, jako osoby sprawujące władzę publiczną, mogą być zawsze adresatem krytyki społecznej i medialnej, to jednak należy stanowczo zaprotestować przeciwko takim działaniom, jakie zostały ujawnione w ostatnich dniach”.

„Taka działalność zasługuje na najwyższe potępienie i uchybia godności urzędu sędziego, uzasadniając wątpliwości co do nieskazitelności charakteru zaangażowanych w nią osób – cechy, którą każdy sędzia powinien się charakteryzować” – czytamy w stanowisku Prezydium KRS.

Autorzy oświadczenia oczekują od organów ścigania oraz właściwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów „dokładnego zbadania wszystkich doniesień medialnych przez”, zaś od członków KRS, których nazwiska pojawiły się w mediach „niezwłocznego złożenia pisemnych wyjaśnień”.

źródło:
Zobacz więcej