RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza w otwartym terenie to śmiertelne niebezpieczeństwo [PORADNIK]

Jak planować wyprawy w góry, żeby uniknąć natrafienia na burzę, a jeśli już to się zdarzy, jak mamy się zachować? Pamiętajmy, że każdego lata w Tatrach dochodzi do wypadków związanych z porażeniem piorunem.

Tragedia w Tatrach. Piorun uderzył w grupę turystów. Kilka osób nie żyje, kilkadziesiąt rannych

TOPR potwierdził informację o czterech ofiarach śmiertelnych w wyniku gwałtownej burzy po polskiej stronie Tatr; to dwoje dzieci i dwie osoby...

zobacz więcej

Przed wyjściem na górski szlak koniecznie musimy sprawdzić prognozę pogody – radzi portal Tatromaniak.pl. Dzięki przewidywaniom synoptyków już przed wyjściem możemy przewidzieć, czy grozi nam niebezpieczne spotkanie z wyładowaniami atmosferycznymi – piorunami. Mając dostęp do internetu, zawsze w trakcie wycieczki możemy upewnić się, czy warto i iść dalej, a może lepiej nie igrać z naturą i bezpiecznie udać się w bezpieczne miejsce gdzie przeczekamy złą pogodę.

Pamiętajmy, że burza jest zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu lub gradu oraz wyładowania elektryczne w atmosferze. W miesiącach letnich w Tatrach dominują burze konwekcyjne, czyli wywoływane nagrzewaniem się powietrza i unoszeniem go do wyższych partii atmosfery. Największe niebezpieczeństwo powstania takiej burzy przypada na godziny południowe i popołudniowe. Dlatego zaleca się rozpoczynanie górskich wycieczek o jak najwcześniejszej porze. Wczesne popołudnie to czas, w którym w zasadzie powinniśmy schodzić już do schroniska lub doliny.

Akademia Górska TOPR - Burze from TOPR i activelifedvd.pl on Vimeo.


W prosty sposób możemy sprawdzić, w jakiej odległości od nas jest burza. Wystarczy pomnożyć odstęp czasowy od błysku do grzmotu przez liczbę 332. Jeśli zatem różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza odległa jest od nas o 1 kilometr.

Co zrobić, gdy burza złapie nas podczas górskiej wędrówki?

Powrót nie zawsze jest możliwy, wtedy najlepiej przerwać schodzenie i szukać bezpiecznego miejsca, żeby gdzieś przeczekać złe warunki pogodowe i niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Najlepiej dostosować się do kilku zasad, które zaleca Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

1. Należy unikać odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew.

2. Trzeba oddalić się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego.

3. Trzeba oddalić się od skał o co najmniej metr. Należy ukucnąć i złączyć nogi razem. Najlepiej odizolować się od podłoża np. za pomocą plecaka, czy karimaty.

4. Przebywając w grupie, nigdy nie można trzymać się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.

5. Żeby pomóc sobie, czy innym osobom najlepiej zadzwonić po pomoc, wybierając numer 601 100 300 lub 112 i przekazać ratownikowi możliwie jak najdokładniejsze informacje – zaznacza portal Tatromaniak.pl.źródło:
Zobacz więcej