Korea Płn. oburzona amerykańskim testem pocisku. „Może doprowadzić do nowej zimnej wojny”

Zdaniem rzecznika MSZ socjalistycznej Korei test rakiety oraz plany rozmieszczenia ofensywnego sprzętu wojskowego wokół Półwyspu Koreańskiego są „niebezpiecznymi” ruchami (fot. REUTERS)

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej oświadczyło, że przeprowadzona trzy dni temu przez USA próba konwencjonalnego pocisku manewrującego o zasięgu ponad 500 km „może doprowadzić do nowej zimnej wojny” – poinformowała północnokoreańska państwowa agencja KCNA.

Korea Płn. zawiesza współpracę z sąsiadem. Przyczyną manewry z USA

Korea Północna zawiesza współpracę z Południem ze względu na trwające obecnie na Półwyspie Koreańskim manewry wojskowe sił Korei Południowej i...

zobacz więcej

Zdaniem rzecznika MSZ socjalistycznej Korei test rakiety oraz amerykańskie plany rozmieszczenia myśliwców F-35 i ofensywnego sprzętu wojskowego wokół Półwyspu Koreańskiego są „niebezpiecznymi” ruchami, które „mogą wywołać nową zimną wojnę” w regionie.

Rzecznik w komunikacie przekazanym przez KCNA podkreślił, że „jego kraj pozostaje niezmiennie zwolennikiem rozwiązywaniu wszystkich problemów poprzez dialog i negocjacje”. „Dialog, któremu towarzyszą groźby militarne, nas nie interesuje” – dodał przedstawiciel północnokoreańskiego MSZ.

W środę podczas wizyty w stolicy Korei Południowej, Seulu, specjalny wysłannik USA ds. Korei Płn. Stephen Biegun oświadczył, że Waszyngton jest gotów, aby wznowić negocjacje nuklearne z Koreą Północną. – Jesteśmy gotowi zaangażować się, gdy tylko nasi odpowiednicy z Korei Północnej odezwą się – powiedział Biegun dziennikarzom.

Wysłannik zabrał głos dzień po zakończeniu przez USA i Koreę Płd. rutynowych ćwiczeń wojskowych, które Korea Płn. nazywa próbą inwazji. Agencje przypominały, że podczas manewrów Pjongjang przeprowadził próby rakietowe, podnosząc napięcie w regionie.

Negocjacje między Waszyngtonem a Pjongjangiem załamały się po drugim szczycie między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w Wietnamie w lutym; szczyt zakończył się bez porozumienia. Trump i Kim spotkali się ponownie na granicy między dwiema Koreami pod koniec czerwca i zgodzili się wznowić negocjacje.

W poniedziałek Pentagon poinformował, że dzień wcześniej Amerykanie przeprowadzili pierwszą próbę pocisku o zasięgu większym niż 500 km od czasu wystąpienia USA z układu z Rosją o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, znanego jako traktat INF. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

źródło:

Zobacz więcej