RAPORT

Kampania 2020

Sudan: Jest nominacja na premiera rządu tymczasowego

Abdalla Hamdok pełnił funkcję zastępcy sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki(fot. Minasse Wondimu Hailu/Anadolu Agency/Getty Images)

Ekonomista i były urzędnik ONZ Abdalla Hamdok został premierem Sudanu. Powołano także członków Suwerennej Rady – organu, który będzie rządził tym afrykańskim krajem w trzyletnim okresie przejściowym.

Prezydent Sudanu ustąpił w wyniku zamachu stanu

Po blisko 30 latach władzy prezydent Sudanu Omar Baszir ustąpił ze stanowiska; w kraju trwa zamach stanu i dochodzi do aresztowań – podała...

zobacz więcej

Nominacje to efekt zawartej miesiąc temu umowy między rządzącą Sudanem Tymczasową Radą Wojskową i opozycją o podziale władzy przez najbliższe trzy lata oraz porozumienia o utworzeniu rządu tymczasowego. Według Agencji Reutera w Sudanie oczekuje się, że Hamdok utworzy gabinet w przyszłym tygodniu. Po nominacji powiedział, że osiągnięcie pokoju i rozwiązanie kryzysu gospodarczego w kraju będzie dla niej priorytetem.

– Głęboko zakorzenione hasło rewolucji „wolność, pokój i sprawiedliwość” stworzy program okresu przejściowego – powiedział Hamdok na konferencji prasowej w stolicy Chartumie.

W skład 11-osobowej Suwerennej Rady, która będzie kierować krajem przez najbliższe trzy lata, weszło sześć osób cywilnych ze środowisk opozycyjnych i pięciu wojskowych, byłych członków Tymczasowej Rady Wojskowej, która rządziła Sudanem od kwietnia, gdy obalony został wieloletni dyktator tego kraju Omar el-Baszir.

Niektórzy członkowie opozycji i analitycy nadal wyrażają zaniepokojenie, że umowa o podziale władzy może nie spełniać oczekiwań w kraju, w którym wojsko wspierane przez islamistów dominuje od dziesięcioleci.

– Wraz z początkiem okresu przejściowego weszliśmy w najbardziej złożony okres, fazę budowania i reformowania – powiedział Al-Rashed Saeed, rzecznik Sudańskiego Stowarzyszenia Pracowników, kluczowej części koalicji Sił Stojących za Deklaracją Wolności i Przemian, która prowadziła negocjacje z Radą Wojskową.

Algieria i Sudan: Prodemokratyczna rewolucja wciąż trwa

Zarówno Algierczycy, jak i Sudańczycy nie zadowolili się rzuceniem na pożarcie dyktatorów, przeciwko którym kilka miesięcy temu rozpoczęli swoje...

zobacz więcej

Zwraca się uwagę, że wśród nominowanych do Suwerennej Rady żołnierzy jest generał Mohamed Hamdan Dagalo, powszechnie znany jako Hemedti, dotychczasowy zastępca szefa Tymczasowej Rady Wojskowej. Hemedti stoi na czele Szybkich Sił Wsparcia, siejącej postrach grupy paramilitarnej, która jest silnie obecna w Chartumie i jest oskarżana o okrucieństwa wobec ludności cywilnej podczas wojny w Darfurze. Zdaniem ekspertów generał ten będzie ubiegał się o posadę prezydenta Sudanu.

Zmiany polityczne w Sudanie rozpoczęły się w kwietniu, gdy obalony został Omar el-Baszir, który rządził tym krajem prawie 30 lat. Kilka miesięcy wcześniej Sudan pogrążony został w demonstracjach, które początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak przekształciły się w demonstracje przeciwko despotycznemu prezydentowi.

Po obaleniu Baszira władzę przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa, jednak protesty nie ustały, a społeczeństwo domagało się przekazania władzy w cywilne ręce. Ostatecznie w lipcu Rada i opozycja zawarły porozumienie o podziale władzy w trzyletnim okresie przejściowym, po którym ma dojść do demokratycznych wyborów.

Baszir trafił do aresztu, po czym wszczęto śledztwo w związku z podejrzeniem go o pranie brudnych pieniędzy i posiadanie znacznej ilości dewiz z niewyjaśnionych źródeł. To kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Sudanu, który w 2009 r. został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. Kilka dni temu w Chartumie rozpoczął się jego proces.

źródło:

Zobacz więcej