USA: Indeksy giełd rosną. Pomagają dobre wyniki dużych spółek detalicznych

Główne indeksy amerykańskich giełd na zamknięciu środowej sesji wzrosły (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Główne indeksy amerykańskich giełd na zamknięciu sesji wzrosły o prawie 1 proc. Dobre nastroje wspierały solidne wyniki dużych spółek detalicznych. Rynki spokojnie przyjęły publikację „minutes” z lipcowego posiedzenia Fed.

Argentyna pogrążona w kryzysie. Minister gospodarki podał się do dymisji

Odpowiedzialny za finanse minister gospodarki Argentyny Nicolás Dujovne podał się w sobotę do dymisji po tygodniu, w którym wartość argentyńskiego...

zobacz więcej

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,93 proc., do 26.202,73 pkt. S&P 500 wzrósł 0,82 proc., do 2.924,43 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,90 proc., do 8.020,21 pkt.

Wsparciem dla amerykańskich giełd okazały się mocne wyniki sektora detalicznego, które wzmocniły wśród inwestorów wiarę w kondycję amerykańskiego konsumenta, głównego motoru wzrostu tamtejszej gospodarki.

– Bardzo łagodna recesja może zacząć się w 2020 r., ale rynki akcji jeszcze takiego scenariusza nie pokazują – powiedział Paul Schatz, prezes Heritage Capital.

Niemal 16 proc., do rekordowych poziomów, rosły akcje Target, a ponad 10 proc. zyskiwały walory Lowe. Obie „sieciówki” zaraportowały wyższy od oczekiwań zysk za II kw., a pierwsza z nich podwyższyła całoroczne prognozy.

Większość członków Fed oceniło lipcową obniżkę stóp procentowych o 25 pb jako „dostosowanie w środku cyklu” – wynika z zapisu przebiegu posiedzenia z lipcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Kilku z nich wskazało na konieczność elastycznej funkcji reakcji Fed.

USA: Spadki na nowojorskiej giełdzie po decyzji FED

Nowojorskie giełdy zakończyły środową sesję spadkami, a pogorszenie nastrojów nastąpiło po ogłoszeniu przez Fed decyzji o podwyżce stóp...

zobacz więcej

„Większość uczestników oceniało zaproponowaną na bieżącym posiedzeniu obniżkę stóp o 25 pb. jako rekalibrację nastawienia polityki monetarnej lub dostosowanie w środku cyklu (gospodarczego – dop. red.), w odpowiedzi na ewolucję perspektyw (gospodarczych – dop. red.) na przestrzeni ostatnich miesięcy” – napisano.

„Kilku uczestników zasugerowało, że charakterystyka wielu ryzyk, które ich zdaniem ciążą gospodarce oraz brak jasności co do perspektyw zaniku oddziaływania tych ryzyk, wskazuje na potrzebę elastycznego podejścia (...) i skupienia się na implikacjach napływających danych dla perspektyw (wzrostu gospodarczego – dop. red.)” – dodano.

Kilku bankierów wskazało, że stan gospodarki uzasadniał cięcie stóp proc. o 50 pb, a nie o 25 pb. Na posiedzeniu 31 lipca Rezerwa Federalna zdecydowała o obniżeniu docelowego przedziału wahań stopy fed funds o 25 pb do 2,00-2,25 proc. Była to pierwsza obniżka kosztu pieniądza w USA od grudnia 2008 r.

Na rynku panuje zgoda, że dużo ważniejsze od minutek będzie piątkowe wystąpienie Powell'a, na corocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Od ostatniego spotkania bankierów z Fed ze światowej gospodarki napłynęło sporo negatywnych sygnałów, a relacje handlowe USA-Chiny uległy dalszemu schłodzeniu.

źródło:

Zobacz więcej