RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Czaputowicz do Polonii: Apeluję, by Polacy uczestniczyli w wyborach

– Apeluję, by Polacy rejestrowali się i uczestniczyli w wyborach; to najbardziej dojrzały wyraz związku z polskością – mówił przebywający w Chicago Jacek Czaputowicz. W programie wizyty ministra spraw zagranicznych były rozmowy ze społecznością polonijną.

Sondaż ws. Grzegorza Schetyny. Większość twierdzi, że powinien odejść

Grzegorz Schetyna powinien zrezygnować z bycia twarzą Koalicji Obywatelskiej – takie zdanie wyraziło 58 proc. badanych w sondażu pracowni Instytutu...

zobacz więcej

– Kontakt przedstawicieli władz polskich ze społecznością polonijną Chicago jest bardzo ważny. Chciałem porozmawiać o sytuacji Polonii. Czujemy się odpowiedzialni za wsparcie polskości za granicą, oświaty, życia kulturalnego. Jesteśmy wdzięczni, że Polacy w Stanach Zjednoczonych podtrzymują polskość, kulturę, propagują ją w swoim otoczeniu – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Termin swej wizyty Czaputowicz uznał za bardzo ważny w związku z zbliżającymi się w Polsce wyborami parlamentarnymi. Zachęcał chicagowską społeczność, by brała w nich udział.

Minister spotkał się z przedstawicielami duszpasterstwa w kościele św. Trójcy, przedstawicielami oświaty, szkoły polskiej i organizacji wspierających osoby potrzebujące pomocy, w tym bezdomnych.

– Nie wszystkim Polakom udało się zrealizować swoje cele w Stanach Zjednoczonych i oczekują wsparcia, pomocy. Rozmawialiśmy też o tym, jak polskie państwo w sytuacji, gdyby wracali do Polski, będzie brało (...) odpowiedzialność za to, by najbardziej potrzebujące grupy mogły żyć w godny sposób – podkreślił szef MSZ.

źródło:

Zobacz więcej