Portugalczycy protestują przeciw ustawie, która wprowadza do szkół ideologię gender

Zgodnie z nowym prawem publiczne oraz prywatne placówki oświatowe mają obowiązek wprowadzenia do programów szkolnych zagadnień związanych z ideologią gender (fot. Shutterstock/By LStockStudio)

Młodzieżówka chadecko-ludowego bloku CDS-PP, Juventude Popular (JP), a także kilka organizacji chrześcijańskich zapowiedziały zaskarżenie nowej ustawy wprowadzającej do szkół w Portugalii ideologię gender. Nowe przepisy obowiązują od wtorku.

„Ideologia gender jest szkodliwa dla rodziny i narodu”

Biskup Ignacy Dec oświadczył, że Kościół nie zgodzi się na szkodliwą ideologię, złe prawo i liberalizm moralny. W homilii, wygłoszonej podczas 28....

zobacz więcej

Jak poinformował Francisco Rodrigues dos Santos, przewodniczący młodzieżówki centroprawicowego bloku CDS-PP, opublikowane w dzienniku ustaw prawo zostanie zaskarżone przez Juventude Popular jako niekonstytucyjne.

Szef JP uznał, że przyjęta w lipcu przez parlament ustawa, podpisana następnie przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę, stoi w sprzeczności z art. 43 portugalskiej ustawy zasadniczej, mówiącym, iż „państwo nie może narzucić w nauczaniu szkolnym określonej religii, doktryny lub ideologii”.

– Źle się stało, że parlament przyjął taką ustawę, a prezydent ją podpisał, (...) gdyż upolitycznia ona kwestie intymności dzieci i w sposób nielegalny przemyca do ustawodawstwa ideologię radykalnej lewicy – powiedział Rodrigues dos Santos.

W połowie sierpnia 86 posłów centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), bloku CDS-PP oraz jeden deputowany socjalistów (PS) oprotestowali nową ustawę w Trybunale Konstytucyjnym.

– Ideologia gender nie może zostać wprowadzona do szkół przed wcześniejszymi zmianami w tej materii, których najpierw należy dokonać w portugalskiej ustawie zasadniczej. Przyjmując w lipcu tę ustawę w parlamencie, partie lewicy złamały konstytucję – oświadczył deputowany PSD Miguel Morgado.

„Stworzył ich mężczyzną i kobietą”. Oficjalne stanowisko Watykanu ws. ideologii gender

Stolica Apostolska zajęła oficjalne stanowisko w sprawie gender. W ogłoszonym właśnie dokumencie stanowczo sprzeciwia się tej ideologii, a w...

zobacz więcej

Pod umieszczoną we wtorek w internecie petycją przeciwko ustawie nakazującej wprowadzenie do portugalskich szkół ideologii gender podpisało się 15 tys. osób.

Zgodnie z nowym prawem publiczne oraz prywatne placówki oświatowe mają obowiązek wprowadzenia do programów szkolnych zagadnień związanych z ideologią gender. Formą poszanowania „indywidualnych predyspozycji seksualnych” każdego ucznia ma być, zgodnie z nowymi przepisami, pozwolenie mu na korzystanie z szatni i toalet takiej płci, z którą się identyfikuje.

Jednym z zarzutów wobec nowej ustawy jest nakazywanie ponad 3 tys. oświatowych instytucji prywatnych w Portugalii, w większości katolickich, wdrażania w ich szkołach gender, choć ideologia ta jest odrzucana przez Kościół.

źródło:

Zobacz więcej