Ardanowski: Rząd we wtorek zdecyduje o zakresie pomocy dla poszkodowanych suszą

– Rada Ministrów w najbliższy wtorek zdecyduje o zakresie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznej suszy – poinformował w programie „O co chodzi” minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ujawnił, że na początek będzie na to 500 mln zł.

Susza uderzyła w rolnictwo. Straty idą w miliardy

Co najmniej 1,8 mld zł wyniosły straty rolników spowodowane przez suszę, która dotknęła 1200 gmin w Polsce. Resort rolnictwa zapowiada, że pierwsze...

zobacz więcej

Minister wyjaśnił, że będą to różne formy pomocy, np. prolongata spłaty kredytów lub też możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów klęskowych na odtworzenie produkcji rolnej. Możliwe jest odroczenie składek do KRUS lub rozłożenie ich na raty, czy też udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.

– Będzie również pomoc w formie dopłat do każdego „poszkodowanego” hektara, w tej wysokości jaka była w ubiegłym roku – zapewnił.

– Zakres tej pomocy będzie przyjęty przez Radę Ministrów w najbliższy wtorek, przygotowuję taki program – powiedział minister. Jak wyjaśnił, wówczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miałaby 14 dni na ogłoszenie terminu naboru. – Zakładam, że nabór będzie około połowy września – dodał Ardanowski.

Pomoc będzie udzielana na podstawie protokołów sporządzanych przez specjalne komisje. Obecnie pracuje ich ponad 1,5 tys.

Minister poinformował, że wystąpił też do KE, żeby w ramach funduszu solidarności UE nam pomogła. Ale - jak mówił - „młyny europejskie mielą wolno i trzeba przede wszystkim liczyć na siebie”. Dlatego główny ciężar pomocy - jak wyjaśnił - bierze państwo na siebie.

Susza rolnicza niemal w całym kraju. Polska wnioskuje do UE o pomoc klęskową

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Zbiory owoców są niższe od ubiegłorocznych o około 20-30 proc. Minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że na początek przeznaczone jest około pół miliarda złotych, żeby pomoc jak najszybciej zacząć wypłacać. – Potem, jeżeli tych środków będzie brakowało, będą dokładane następne – zapowiedział.

Według informacji resortu rolnictwa w tym w Polsce występuje nie tylko susza rolnicza (dotyczy upraw ), ale także susza hydrologiczna (chodzi o ogólne zasoby wody). Susza rolnicza występuje, z różnym natężeniem, praktycznie w całym kraju. Największy deficyt wody notowany jest w woj. lubuskim i wielkopolskim. Susza dotknęła ponad 163 tys. gospodarstw na powierzchni ponad 2,3 mln ha.

W zeszłym roku rolnikom udzielona została rekordowa pomoc w wysokości ok. 2,2 mld zł. Stawka rekompensat wynosiła w przypadku strat powyżej 70 proc. 1 tys. zł/ha, a dla poszkodowanych, których straty zostały oszacowane na 30-70 proc. - 500 zł, ale pod warunkiem ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw. Jeżeli rolnik takiej polisy nie miał, jego wypłata była pomniejszana o 50 proc.

źródło:
Zobacz więcej