Putin: Amerykańskie rakiety w Rumunii i Polsce mogą zagrażać Rosji

Rosja będzie zmuszona do symetrycznej odpowiedzi na nowe zagrożenia (fot. REUTERS/HO)

Przeprowadzenie przez USA testu lądowej wersji rakiety Tomahawk, którą można wystrzeliwać z systemów rozmieszczonych w Rumunii i systemów, które mają być rozmieszczone w Polsce, to nowe zagrożenie dla Rosji – powiedział Władimir Putin. Prezydent Rosji zapewnił jednocześnie, że to „nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Tajemnicza eksplozja na poligonie w Rosji. Mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

Do wybuchu na poligonie na północy Rosji mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin –...

zobacz więcej

Rosyjski przywódca mówił o tym na konferencji prasowej w Helsinkach po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax.

– Stany Zjednoczone mogą wystrzeliwać nowe rakiety Tomahawk z Rumunii i Polski, wystarczy tylko zmiana oprogramowania – powiedział Putin. – Nie jestem przekonany co do tego, że nasi amerykańscy przyjaciele będą informować naszych europejskich partnerów o tym, jakie oprogramowanie znajduje się u nich w tych systemach – wskazał.

Oświadczył, że Rosja będzie zmuszona do symetrycznej odpowiedzi na nowe zagrożenia, związane z opracowaniem przez USA pocisku zabronionego przez INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu.

W poniedziałek Pentagon poinformował o przeprowadzeniu testu wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km. Była to pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z INF.

Putin: Reakcja na amerykańską tarczę antyrakietową jest konieczna

Prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja „powinna reagować” na pojawienie się w pobliżu jej granic elementów amerykańskiego systemu obrony...

zobacz więcej

Putin wyraził „rozczarowanie” z powodu testu pocisku i oświadczył, że jest on sprzeczny z INF i zaostrza sytuację „w dziedzinie bezpieczeństwa w ogóle, a w szczególności w Europie”. Prezydent zapowiedział, że Rosja zajmie się opracowaniem rakiet krótkiego i średniego zasięgu, ale nie będzie ich rozmieszczać, dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone.

Putin przekazał też, że podczas wizyty w Helsinkach omówił z prezydentem Finlandii kwestię strategicznej stabilności na świecie. – Podjęliśmy też temat zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego – dodał.

Putin wypowiadał się też o gazociągu Nord Stream 2. – Mogę państwa poinformować o tym, że dziś zakończono prace nad układaniem tego systemu rurociągowego na odcinku fińskim, w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej – oświadczył Putin, dziękując władzom tego kraju za „pragmatyczne podejście” do projektu Nord Stream 2.

Rosyjski prezydent zapowiedział także, że 1 października Rosja rozpocznie wydawanie wiz elektronicznych dla niektórych krajów UE. Nie wyjaśnił jednak, o jakie kraje chodzi.

Podczas konferencji zapewnił również, że wypadek na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji nie stanowi żadnego zagrożenia dla państw sąsiednich. Podkreślił, że poziom promieniowania pozostaje w normie.

Powszechnie uważa się, że na poligonie wybuchł korzystający z nuklearnego źródła energii silnik pocisku manewrującego o prędkości hiperdźwiękowej Buriewiestnik (Skyfall). Rosyjski resort obrony do tej pory tego nie potwierdził.

źródło:

Zobacz więcej