RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Angela Merkel: Jesteśmy gotowi na nieuregulowany brexit

Kanclerz Angela Merkel spotkała się w Berlinie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

– Cieszylibyśmy się z uregulowanego brexitu, ale jesteśmy też gotowi na wyjście bez umowy – zadeklarowała szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel witając w Berlinie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Wyraziła także ubolewanie, że Zjednoczone Królestwo opuszcza UE.

Impas ws. brexitu. Premier Johnson ma pomysł na granicę z Irlandią

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson szuka wyjścia z impasu ws. brexitu. Napisał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, proponując...

zobacz więcej

– Ale jest to fakt – skonstatowała.

Jest to pierwsza zagraniczna podróż Johnsona jako premiera Wielkiej Brytanii. Podczas powitania z honorami wojskowymi przed Urzędem Kanclerskim dało się słyszeć okrzyki zgromadzonych tam ludzi: „Stop brexit!”.

Johnson domaga się renegocjacji umowy dotyczącej brexitu, proponując zastąpienie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego.

Na początku tygodnia wysłał list w tej sprawie do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska z kopią do Komisji Europejskiej i unijnych stolic, ale jego propozycje zostały odrzucone. Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października.

źródło:

Zobacz więcej