Rzecznik rządu: Nie ma żadnych planów co do dymisji ministra sprawiedliwości

Złożenie projektu ustawy w sprawie rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zapowiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Nie ma żadnych planów co do dymisji ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry; model połączenia tych dwóch funkcji jest właściwy – mówił w PR24 rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o zapowiedź Platformy Obywatelskiej złożenia projektu ustawy ws. rozdzielenia tych dwóch funkcji. Zdaniem wicerzecznika PiS, Radosława Fogla, pomysł taki budzi wątpliwości natury konstytucyjnej.

Kolejna „strefa relaksu” w Warszawie. Dwa razy droższa niż ta na pl. Bankowym

Aktywista Robert Buciak z Zielonego Mazowsza – o którym głośno było za sprawą „antynagrody” stołecznej „Gazety Wyborczej” – zgłosił do najnowszej...

zobacz więcej

Złożenie projektu ustawy w sprawie rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Na konferencji odniósł się on do publikacji portalu Onet o kontakcie byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zażądało powołania przez Sejm komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów . Domaga się także ponownego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

– W tym samym dniu w skoordynowany sposób najpierw pojawia się lider opozycji, a potem grupa sędziów. Czy to przypadek? Powinienem oddać to pod ocenę słuchaczy – powiedział rzecznik rządu.

Stwierdził, że „rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości w czasach rządów PO skończyło się źle, bo nie było żadnej odpowiedzialności politycznej, do której mógł być pociągnięty prokurator generalny i wiele afer wtedy, za rządów PO było ukrywanych”.

Według Müllera za rządów PO, ze względu na rozłączenie tych dwóch funkcji, dochodziło do „rozmywania odpowiedzialności”. – W przypadku prokuratury ten model, który jest teraz, jest modelem właściwym, ale jednocześnie powodującym, że ta odpowiedzialność rządzących jest zawsze większa, ale też jednoznaczna – mówił rzecznik rządu.

CBA w inowrocławskim ratuszu. Trwają przeszukania w związku z tzw. aferą fakturową

Agenci CBA na polecenie prokuratury weszli do urzędu miejskiego w Inowrocławiu, gdzie prowadzą przeszukania. Sprawa dotyczy śledztwa związanego z...

zobacz więcej

Był także pytany o domaganie się przez PO zdymisjonowania przez premiera ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

– Nie ma żadnych planów co do dymisji ministra Ziobry. W tej konkretnej sytuacji to minister Piebiak podejmował jakieś działania; podał się do dymisji i premier tę dymisję przyjął – zaznaczył rzecznik rządu.

Piebiak poinformował, że złoży pozew przeciwko redakcji Onet.pl. Jego zdaniem portal „rozpowszechnia pomówienia” na jego temat, które są „oparte na relacjach niewiarygodnej osoby”.

We wtorek wieczorem Onet opublikował kolejny artykuł, w którym napisał, że współpracownik Łukasza Piebiaka, sędzia Jakub Iwaniec, „dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia”.

„W korespondencji podawał dokładne informacje o dziecku Markiewicza, a także wysyłał telefony jego rzekomej kochanki i jej męża” – podał portal. Po tych doniesieniach rzecznik rządu poinformował, że minister sprawiedliwości skrócił delegację Iwańca w resorcie.

Do kwestii rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego odnieśli się także rzeczniczka partii Anita Czerwińska i jej zastępca Piotr Fogiel. Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy w tej sprawie.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: To nieprawda, że mój urząd „stoi za hejtem”

To nieprawda, jakoby urząd rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych „stał za hejtem” rozumianym jako deprecjonowanie sędziów w mediach...

zobacz więcej

– My jako PiS uważamy, że byłoby to działanie niekonstytucyjne. Polska konstytucja w sposób jasny i wyraźny określa, że wśród zadań i odpowiedzialności Rady Ministrów jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w państwie – mówił zastępca rzecznika PiS, Radosław Fogiel.

Dodał, że funkcje, które pełni prokuratura, „w sposób oczywisty należą do tego zakresu zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego, więc wyłączenie tych kompetencji spod jurysdykcji Rady Ministrów byłoby pójściem wbrew temu, co ustrojodawca, twórcy konstytucji, mieli na myśli”.

Według Fogla „nie mniej ważne są argumenty funkcjonalne”. Rzecznik partii rządzącej wskazywał, że prokuratura pozbawiona nadzoru ministra jest dużo bardziej podatna na uwikłanie „w różnego rodzaju lokalne interesy, kliki”. Ocenił, że propozycja rozdziału obu funkcji to wyraz „niepokojącej tendencji do wyjmowania kolejnych instytucji, kolejnych obszarów spod kontroli parlamentarnej i demokratycznej”, której podlega minister.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska, skomentowała stwierdzenia szefa PO, że za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego opowiadał się prezydent Kaczyński.

– Grzegorz Schetyna kłamliwie przypisał śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że wspierał rozdzielenie tych funkcji – powiedziała. – Uważamy, że tego rodzaju podpieranie się autorytetem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przypisywanie mu słów, postaw i działań, które nie miały miejsca, jest nikczemne i haniebne – dodała Czerwińska.

źródło:

Zobacz więcej