RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Astronauci zainstalowali drugi port dokowania na stacji ISS

Będą z niego korzystać SpaceX i Boeing (fot. NASA)

Astronauci NASA Nick Hague i Andrew Morgan zainstalowali kolejne „miejsce parkingowe” (port dokowania) przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Będą z niego korzystać SpaceX i Boeing, gdy jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego zaczną wysyłać astronautów na ISS.

Klimat dawnego Marsa – najpierw ciepło, potem ochłodzenie

3-4 miliardy lat temu Mars był wystarczająco ciepły, aby podtrzymywać ulewy i cieki wodne. Potem pojawił się długi, zimny okres, w czasie którego...

zobacz więcej

Jest to drugi port dokowania dla komercyjnych kapsuł załogowych. Firma SpaceX dostarczyła go na IS w zeszłym miesiącu. Pierwszy zainstalowano trzy lata temu.

Dla Hague'a środowa akcja była już trzecim spacerem kosmicznym. Morgan, który na ISS dotarł miesiąc temu, w przestrzeń kosmiczną wyszedł po raz pierwszy.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 r. ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych możliwości transportowania astronautów i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wymiana członków załogi stacji odbywa się teraz wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast rozpoczynać własny, kosztowny program budowy nowych pojazdów do współpracy z ISS, NASA postanowiła zwrócić się do amerykańskich partnerów prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie. Dzięki temu Boeing udostępni NASA swe załogowe statki Starliner, wynoszone w kosmos przez rakiety Atlas, a w przypadku SpaceX będą to jego statki Dragon w wersji załogowej (Crew Dragon) i jego rakiety nośne Falcon-9. Rakiety Atlas wytwarza spółka United Launch Alliance, której udziałowcami są Boeing i Lockheed.

(fot. NASA)

źródło:

Zobacz więcej