Lasy Amazonii płoną w rekordowym tempie

W porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku nastąpił wzrost liczby pożarów o 84 procent (fot. REUTERS/Paulo Whitaker)

Brazylijski instytut badań kosmicznych INPE alarmuje, że lasy Amazonii płoną w tym roku w rekordowym tempie. W porównaniu z tym samym okresem w 2018 r. nastąpił wzrost liczby pożarów o 84 proc. Za główne przyczyny pożarów uznaje się wylesianie i suszę.

Alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii. Apel prezydenta Brazylii

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wezwał do kontrolowania oficjalnych danych na temat wylesiania, kontynuując ataki na państwowy instytut badań...

zobacz więcej

Od stycznia do sierpnia w całej Brazylii zarejestrowano blisko 73 tys. pożarów; w tym samym okresie 2018 r. było ich niecałe 40 tys. Według INPE pożary są dużo częstsze w stanach, na których terenie znajdują się lasy deszczowe.

Tylko w ostatnim tygodniu na zdjęciach satelitarnych wykryto 9,5 tys. nowych pożarów w lasach, głównie w Amazonii. Na zdjęciach m.in. widać, że północny stan Roraima spowity jest chmurą ciemnego dymu.

Według BBC dymy z pożarów wywołały wczoraj awarie zasilania w oddalonym od żywiołu o 2,7 tys. km Sao Paulo.

Instytut niedawno informował, że w czerwcu tempo wylesiania w Brazylii wzrosło o 88 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Również w lipcu tempo wylesiania wzrosło – było już prawie cztery razy szybsze niż w lipcu zeszłego roku. Prezydent oskarżył jednak INPE o fałszowanie danych i domagał się, by instytut przed publikacją konsultował się z jego rządem w celu uniknięcia „złej reklamy dla Brazylii”.

Prezydent Brazylii proponuje synowi funkcję ambasadora USA

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zaproponował swojemu synowi Eduardo funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że nominacja zależy...

zobacz więcej

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zasugerował, że to organizacje pozarządowe mogą stać za pożarami lasów deszczowych w Amazonii.

Zdaniem Bolsonaro „wszystko wskazuje” na to, że to organizacje pozarządowe „podkładają ogień” w lasach. Nie podał żadnych dowodów, a wskazał jedynie, że jego rząd odciął finansowanie NGO, co może być motywem działania organizacji. Zdaniem prezydenta przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą podpalać lasy, by postawić władze w złym świetle.

Prezydent jednocześnie zapewnił, że jego administracja działa w celu opanowania pożarów w lasach amazońskich. Bolsonaro podkreślił też, że zadaniem władz jest ustalenie odpowiedzialnych za pożary, „jeśli tacy są”. Jego zdaniem NGO działające w Amazonii „reprezentują obce interesy”.

Agencja Reutera zauważa, że wypowiedź Bolsonaro o organizacjach pozarządowych na pewno ściągnie na niego ostrą krytykę osób zaniepokojonych działaniami brazylijskich władz wobec amazońskich lasów deszczowych.

Prezydent Brazylii, sceptycznie podchodzący do problemów ochrony środowiska, stawia na rozwój Amazonii, dąży do likwidacji wszystkich obszarów chronionych na tym obszarze, a państwom wyrażającym obawy wylesianiem regionu radził zająć się własnymi sprawami – zauważa Reuters.

Startując w 2018 r. w wyborach prezydenckich Bolsonaro zobowiązał się wobec szczodrze finansujących jego kampanię wielkich brazylijskich właścicieli ziemskich i hodowców bydła, że otworzy dla nich dziewicze tereny Amazonii.

źródło:
Zobacz więcej