Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sąd uchylił decyzję prezydenta Gorzowa o zakazie organizacji Marszu Równości

Sąd wskazał, że konstytucja gwarantuje prawo do zgromadzeń (fot. arch. PAP/Wiktor Dąbkowski)

Sąd uchylił decyzję prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zakazującą organizację 24 sierpnia Marszu Równości w tym mieście. W swoim orzeczeniu wskazał m.in., że konstytucja gwarantuje prawo do zgromadzeń – poinformował prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. Jarosław Dudzicz.

Bodnar interweniuje ws. gorzowskiego Marszu Równości. Zadecyduje sąd

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wniósł do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim wniosek o uchylenie decyzji prezydenta tego miasta...

zobacz więcej

– W orzeczeniu zarzucono prezydentowi m.in., że nie dokonał dostatecznej analizy ryzyka organizacji w tym samym czasie dwóch konkurencyjnych zgromadzeń. Prezydent w uzasadnieniu swojej decyzji nie wykazał w sposób wyczerpujący, w jakim stopniu występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, jak również nie wykazał, że brak jest możliwości wzmocnienia służb mundurowych w celu przeprowadzenia obu zgromadzeń bez zakłócania porządku publicznego – powiedział Dudzicz.

Zdaniem sądu sam termin zgłoszenia konkurencyjnych zgromadzeń nie może być przesłanką, która powinna determinować wydanie zgody na ich organizację.

Dodał, że strony sporu mogą teraz odwołać się od decyzji sądu okręgowego do sądu apelacyjnego, który musiałby rozpoznać sprawę w 24 godziny.

Sąd Okręgowy uchylił także wydany przez prezydenta Gorzowa zakaz organizacji zgromadzenia pn. „Promocja prawdy o człowieczeństwie”. Tym samym niewykluczone, że w najbliższą sobotę w Gorzowie odbędą się trzy zgromadzenia.

Rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela przekazał, że prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki nie będzie się odwoływał od decyzji Sądu Okręgowego.

„Jarosław Kaczyński musiał odnieść się do tematu LGBT”

– Kiedy takie tematy się pojawiają, trudno zostawić pole gry jednej stronie – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Radosław Fogiel, zastępca...

zobacz więcej

Jeden z organizatorów Marszu Równości w Gorzowie, Sławomir Zalewski, poinformował, że w tej sytuacji marsz odbędzie się zgodnie z planem. W sobotę o godz. 14 wystartuje sprzed Filharmonii Gorzowskiej i przejdzie ulicami miasta na pl. Grunwaldzki.

Prezydent Gorzowa decyzję m.in. ws. Marszu Równości wydał 19 sierpnia, argumentując ją względami bezpieczeństwa; na 24 sierpnia zgłoszono organizację 25 innych zgromadzeń.

– Zgodę uzyskali jedynie organizatorzy pierwszego ze zgłoszonych wydarzeń, pod nazwą „Informacja o współczesnych zagrożeniach”, z uwagi na termin złożenia wniosku i charakter planowanego wydarzenia. Jego lokalizacja koliduje z planowanym Marszem Równości. Negocjacje z udziałem miasta w sprawie dojścia do kompromisu organizatorów obu tych wydarzeń nie przyniosły skutku – wyjaśnił Ciepiela.

Organizator Marszu Równości zgłosił go minutę później niż zgromadzenie „Informacja o współczesnych zagrożeniach”. Organizatorzy tego wydarzenia uzyskali zgodę prezydenta na jego przeprowadzenie.

„Trzeba zatrzymać to szaleństwo!” O granicach społecznych relacji z LGBT

Nie przypadkowo zwróciłem uwagę na ostatnie zdanie wpisu posła Kazimierza Smolińskiego z PiS, będącego reakcją polityka na obrzydliwy spektakl, w...

zobacz więcej

Decyzję prezydenta Gorzowa o odmowie zgody na organizację Marszu Równości zaskarżyli jego organizatorzy. Poparł ich Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył wniosek o uchylenie decyzji zakazującej organizacji tego zgromadzenia.

„W ocenie RPO prezydent Gorzowa ograniczył prawo do wolności zgromadzeń w sposób nieuzasadniony oraz nieodpowiadający testowi niezbędności i proporcjonalności; nie wykazał, że marsz będzie jakimkolwiek zagrożeniem dla życia, zdrowia ludzi i mienia w znacznych rozmiarach” – napisano m.in. w komunikacie RPO.

Głos ws. decyzji prezydenta Gorzowa zabrała również Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Poinformowała, że podjęła interwencję i przed Sądem Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim; złożyła opinię przyjaciela sądu, podkreślając, że „wolność zgromadzeń podlega ochronie konstytucyjnej oraz międzynarodowej, a wszelkie jej ograniczenia powinny mieć charakter absolutnego wyjątku”.

źródło:

Zobacz więcej