Tysiące mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego

Taki urlop trwa 32 tygodnie i rodzice mogą albo podzielić się tym czasem opieki, albo zdecydować się na pełne 32 tygodnie tylko dla mamy lub tylko dla taty (fot. Shutterstock/BlueSkyImage)

Coraz więcej mężczyzn korzysta z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego – wynika z informacji resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. W pierwszej połowie tego roku na taki urlop udało się 88,5 tys. mężczyzn. To o blisko 3 tys. więcej niż w pierwszej połowie zeszłego roku.

Dziś Światowy Dzień Optymisty. „Grunt to pozytywne myślenie”

Od optymizmu o krok do szczęścia, a to ma wiele definicji - kogoś uszczęśliwi wygrana na loterii, a ktoś inny stwierdzi, że „brudne dziecko, to...

zobacz więcej

Panowie mogą podzielić urlop ojcowski na dwie części i wykorzystać go w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej sytuacji zawodowej jest matka i czy związek jest sformalizowany.

Urlop ojcowski jest płatny w 100 proc. Ojciec dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Ojcowie korzystają też z urlopu rodzicielskiego. W pierwszej połowie roku skorzystało z niego 2,5 tys. ojców. Taki urlop trwa 32 tygodnie i rodzice mogą albo podzielić się tym czasem opieki, albo zdecydować się na pełne 32 tygodnie tylko dla mamy lub tylko dla taty. W pierwszym półroczu tego roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 280,9 tys. kobiet.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński trwający 20 tygodni i urlop rodzicielski – 32 tygodnie.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić między sobą.

W okresie od stycznia do czerwca tego roku z tej możliwości skorzystało 5,9 tys. ojców. Na urlopie macierzyńskim było 228,8 tys. mam.

źródło:
Zobacz więcej