Prezes KGHM: Dobre wyniki finansowe efektem m.in. wzrostu produkcji

Wyniki zostały osiągnięte pomimo spadków cen miedzi i srebra (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Dobry wynik finansowy KGHM to m.in. efekt wzrostu produkcji i optymalizacji kosztów – powiedział na konferencji prezes spółki Marcin Chludziński. Dodał, że wyniki takie zostały osiągnięte pomimo spadków cen miedzi i srebra.

NIK opublikował raport ws. fatalnej inwestycji KGHM. „Nie leżała w interesie spółki”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport końcowy w sprawie inwestycji KGHM z 2012 r., która przyniosła 20 mld zł strat. Izba negatywnie oceniła...

zobacz więcej

Z opublikowanych we wtorek przez spółkę informacji wynika, że w I półroczu 2019 r. zysk netto wyniósł 1,227 mld zł wobec 987 mln zł w I półroczu 2018 r. W tym okresie przychody wzrosły o 1,8 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r.

– Tak dobry wynik finansowy to m.in. efekt wzrostu produkcji i optymalizacji kosztów – powiedział prezes. Dodał, że „wysoki zysk netto osiągnięty przez Grupę KGHM idzie w parze z rekordowymi przychodami na poziomie 11,2 mld zł (w I półroczu br.) i znakomitą EBITDA, która wyniosła 2,7 mld zł”.

Wskazał, że w tym samym okresie 2018 r. przychody wyniosły 9,4 mld zł, przy EBITDA na poziomie 2,6 mld zł. Oznacza to wzrost EBITDA o 7 proc. i wzrost przychodów o 19 proc. (pierwsze półrocze tego roku w stosunku do pierwszego półrocza 2018 r.).

– Konsekwentnie realizujemy strategię, która zakłada m.in. racjonalną gospodarkę złożem, optymalizację produkcji hutniczej, stopniową automatyzację ciągów produkcyjnych oraz wdrażanie programów ograniczających zużycie energii – powiedział.

Chludziński podkreślił na konferencji, że „znacznie lepsze wyniki produkcyjne i finansowe w stosunku do analogicznego okresu 2018 r. zostały osiągnięte mimo niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej (...) i spadku o około 11 proc. średniorocznych cen miedzi i 8 proc. cen srebra”. Dodał, że odpowiedzią na spadki był m.in. wzrost produkcji.

Inwestycja KGHM, 20 mld zł strat. NIK: Raport będzie „lada dzień”

Najwyższa Izba Kontroli przedstawi „lada dzień” raport końcowy w sprawie inwestycji KGHM z 2012 r. – poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Jak wskazał wiceprezes KGHM ds. produkcji Radosław Stach, cała grupa wyprodukowała w pierwszym półroczu tego roku 352 tys. ton miedzi płatnej, czyli o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

ج Przekroczenie planu produkcji miedzi elektrolitycznej, do poziomu 287 tys. ton, związane jest ze wzrostem dyspozycyjności ciągów technologicznych – mówił podczas konferencji. Dodał, że „wysoką produkcję metali osiągnięto pomimo prowadzonych w tym samym czasie ambitnych inwestycji, które częściowo spowolniały pracę w naszych hutach przetwarzających koncentrat”.

Wiceprezes ds. aktywów zagranicznych w KGHM Paweł Gruza zwrócił uwagę na 47–proc. wzrost produkcji srebra w pierwszym półroczu br. do 713 ton w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy było to 485 ton.

Z informacji zarządu KGHM wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. spółka przeznaczyła na inwestycje ponad 1,6 mld zł. „KGHM uruchomił m.in. największą inwestycję w historii Huty Miedzi Legnica – piec WTR” – zaznaczono.

Zarząd przypomniał, że w maju „został ustanowiony program emisji obligacji na łączną kwotę 4 mld zł”. Spółka wyemitowało już obligacje warte 2 mld zł, z tego obligacje pięcioletnie na kwotę 400 mln zł; pozostałe papiery, o wartości 1,6 mld zł, to dziesięciolatki.

źródło:

Zobacz więcej