Premier Morawiecki: Polska nie zrezygnowała z niemieckich reparacji

„W czasie wojny straciliśmy sześć milionów obywateli, o wiele więcej niż inne kraje, które otrzymały znaczne reparacje wojenne” (fot. Roger Viollet via Getty Images)

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, którego udzielił kilku niemieckim gazetom powiedział, że Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za straty poniesione w okresie II wojny światowej.

Niemiecki dziennik atakuje Polskę. Chodzi o reparacje wojenne

Niemiecki dziennik „Die Welt” atakuje Polskę w sprawie reparacji wojennych. Polska ostrzegana jest przed kwestionowaniem „nowego ładu europy po II...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki przypomniał niemieckim dziennikarzom, że Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa II wojny światowej. – W czasie wojny straciliśmy sześć milionów obywateli, o wiele więcej niż inne kraje, które otrzymały znaczne reparacje wojenne – powiedział polski premier.

– To nie jest w porządku i tak nie może pozostać – dodał.

Mateusz Morawiecki nie podał konkretnej kwoty reparacji. Przypomniał, że cały czas pracuje nad tym problemem komisja parlamentarna. — Musimy wiele przeanalizować. Niemcy zlikwidowali ponad tysiąc polskich wsi. Poważnie podejdziemy do kwoty, jakiej będziemy się dopominać – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki odrzucił podnoszony przez Niemcy argument, że Polska w 1953 r. jakoby zrzekła się reparacji od Niemiec. Premier stwierdził, że polski rząd nie uznaje ówczesnych kontraktów pomiędzy Polską i NRD, bowiem obydwa kraje były częścią bloku sowieckiego.

źródło:
Zobacz więcej