Nad Bałtykiem można się kąpać. Zakaz w trzech kąpieliskach śródlądowych

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach może się nagle pogorszyć (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

W środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.

Piranie w zbiorniku na Opolszczyźnie. Kąpią się tam dzieci

Siedem sztuk drapieżnych piranii wyłowili wędkarze z niewielkiego zbiornika koło Choruli – informuje „Nowa Trybuna Opolska”. Te egzotyczne ryby...

zobacz więcej

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) poinformował o aktualnej sytuacji związanej ze stanem wody w kąpieliskach na swojej stronie internetowej.

Z danych tam zamieszczonych wynika, że w środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem.

Utrzymuje się natomiast, obowiązujący od kilku dni, zakaz korzystania z wody na trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim. Są to położone nad Zalewem Szczecińskim kąpieliska w Stepnicy i Trzebieży oraz kąpielisko miejskie w Cedyni.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Mapę, na której znaleźć można aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się tutaj.

źródło:

Zobacz więcej