Na Alasce znaleziono list w butelce z czasów zimnej wojny

Mieszkaniec Alaski znalazł list z 1969 r. (fot. EBU)

Mieszkaniec zachodniej Alaski dokonał niezwykłego odkrycia. W pobliżu wioski przybrzeżnej Shishmaref znalazł 50-letni list w butelce napisany przez rosyjskiego marynarza. Autor zawarł w wiadomości m.in. prośbę o odpowiedź na podany niżej adres.

Wiadomość w butelce o ofierze zamachu dotarła do brzegu

Butelka z memento dobiła do brzegu na południu Włoch. Po dwóch latach od ataku na Manchester Arena, Morze Jońskie zwróciło wspomnienia jednej z...

zobacz więcej

List z 1969 r. napisał rosyjski marynarz żeglujący na statku Sulak. Treść zawierała m.in. pozdrowienia dla czytelnika.

„Najszczersze pozdrowienia! Ze statku rosyjskiej Floty Dalekowschodniej VRXF Sulak. Pozdrawiam Cię, który znalazłeś butelkę. Proszę Cię, abyś odpisał do całej załogi na adres Władywostok - 43 BRXF Sulak. Życzymy Ci dużo zdrowia, wiele lat życia i szczęśliwego żeglowania. 20 czerwca 1969”.

W rozmowie z lokalną telewizją KTUU znalazca butelki powiedział, że do wyjęcia listu musiał użyć śrubokrętu. W wywiadzie dla tygodnika „Nome Nugget” wyjawił, że wyjęcie listu było trudne. A jak się potem okazało, sama wiadomość zachowała się w dobrym stanie.

– List w środku był nadal suchy i wciąż pachniał winem lub starym alkoholem – powiedział.

Rosyjskim dziennikarzom udało się ustalić autora listu. To – obecnie 86-letni – kapitan Anatolii Prokofievich Botsanenko. Według lokalnych mediów mężczyzna nie był pewien czy jest autorem listu, dopóki nie zobaczył podpisu na końcu wiadomości.

Botsanenko żeglował na statku Sulak do 1970 r.

źródło:
Zobacz więcej