Schetyna pytany o afery Neumanna. Mówi o dymisji Ziobry. „To jest moja odpowiedź”

– Dlatego się domagam dymisji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, że robi politykę partyjną, że walczy z opozycją wykorzystując prokuraturę generalną. Robi to konsekwentnie od czterech lat. Prokuratura jest używana także przeciwko Sławomirowi Neumannowi – powiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, pytany przez reportera TVP Info, dlaczego Neumann jest „jedynką” Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku, mimo iż ma zarzuty prokuratorskie.

Kierwiński: Neumann to twarz Platformy Obywatelskiej

Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann powinien zostać „jedynką” na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w Gdańsku – powiedział poseł Marcin...

zobacz więcej

Podczas briefingu liderowi Platformy pytania zadawał reporter TVP Info. – Pan przewodniczący Grzegorz Schetyna mówi o standardach. Czy pan tych samych standardów wymaga od Koalicji Obywatelskiej i PiS – zwracał się do Schetyny reporter TVP Info. Dziennikarz dodał, że w przypadku ujawnienia przez Onet sprawy byłego już wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka „od razu mamy natychmiastową reakcję – dymisję”, z kolei w przypadku szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna nie podjęto żadnych działań, mimo iż ma zarzuty prokuratorskie i CBA w ostatnim czasie zawiadomiło śledczych po kontroli jego oświadczenia majątkowego.

Dziennikarz przywołał także innych polityków Platformy – Cezarego Grabarczyka i Ewy Kopacz. Grabarczykowi – byłemu ministrowi sprawiedliwości w rządzie PO – prokuratura postawiła zarzut nielegalnego uzyskania pozwolenia na broń. Z kolei Kopacz – jak powiedział dziennikarz – w 2015 r. miała zachęcać do wynajęcia 100 hejterów.

– Dlaczego Neumann jest jedynką w Gdańsku, mimo że ma zarzuty prokuratorskie, a pan domaga się dymisji ministra sprawiedliwości, po ujawnieniu sprawy z wiceministrem Piebiakiem – pytał reporter Schetynę.

– Dlatego się domagam dymisji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, że robi politykę partyjną, że walczy z opozycją wykorzystując prokuraturę generalną. Robi to konsekwentnie od czterech lat – odpowiedział Schetyna. Reporter chciał dopytać, lecz rzecznik Platformy Jan Grabiec przerwał mu i poprosił o pytanie kolejnego dziennikarza. – Prokuratura jest używana także przeciwko Neumannowi. To jest moja odpowiedź – mówił Schetyna.

Dwa tygodnie temu CBA poinformowało o złożeniu zawiadomienia do prokuratury po kontroli oświadczeń majątkowych posła PO-KO Sławomira Neumanna.

Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że kontrola CBA dotyczyła prawdziwości i prawidłowości oświadczeń o stanie majątkowym z lat 2013-2018 przez Neumanna jako posła i jako wiceministra zdrowia (2012-2015). Trwała ona od września 2018 r. do czerwca 2019 r. Neumann miał nie wpisać do oświadczenia jednego z samochodów – kupionej przez żonę mazdy 3 z 2014 r. Ponieważ Neumannowie mają wspólnotę majątkową, samochód powinien być w jego oświadczeniach – wynika z ustaleń CBA cytowanych przez portal.

Wszystkie afery Sławomira Neumanna. Podsumowanie

Szef klubu parlamentarnego PO-KO Sławomir Neumann może mieć poważne kłopoty. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli do...

zobacz więcej

Z kolei „Super Express” napisał, że dotarł do zawiadomienia z 29 lipca br., w którym CBA zwraca się do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. „W piśmie agenci zarzucają jednemu z najważniejszych polityków PO poświadczenie nieprawdy i fałszywe zeznania” – napisano w gazecie. Chodzi o kontrolę oświadczeń majątkowych Neumanna z lat 2013-2018. W zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, do którego dotarła gazeta agenci wyliczają, że polityk wydawał pieniądze zasilające konto jego biura poselskiego na biżuterię, restauracje i alkohol.

– To, co robi CBA, to udział w absolutnie brudnej i oszczerczej kampanii politycznej. Nigdy nie rozliczałem w biurze poselskim – i nie ma takich rozliczeń w biurze kancelarii Sejmu – ubrań, kosmetyków, czy innych tego typu wydatków. Wszystkie moje rozliczenia biura poselskiego są przyjmowane bez zastrzeżeń. To manipulacja, której dopuszcza się CBA. A niektórzy te oszczerstwa powtarzają – odpowiedział szef klubu PO-KO.

W grudniu ub. r. Neumann usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień, do którego się nie przyznał. Polityk PO został wezwany do prokuratury w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w mazowieckim NFZ w 2013 r. Neumann był wówczas wiceministrem zdrowia.

Jak wcześniej podano w komunikacie Prokuratury Krajowej, efektem działań Neumanna w resorcie zdrowia było „osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez warszawską klinikę medyczną, która bezprawnie pobierała od pacjentów opłaty za zabiegi finansowane w rzeczywistości przez Narodowy Fundusz Zdrowia”.

„Mimo wykrytych nieprawidłowości Narodowy Fundusz Zdrowia – wskutek nacisków wiceministra Neumanna – wycofał się z wypowiedzenia klinice kontraktu i przedłużył go na kolejny rok” – podała wcześniej PK.

Według Prokuratury Krajowej z ustaleń śledztwa wynika, że gdy we wrześniu 2013 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał umowę z nieuczciwą kliniką, Neumann „podejmował w jej interesie liczne bezprawne działania”. „Interweniował u prezes NFZ i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Funduszu Adama T. Zlecił też podległym sobie pracownikom wadliwą interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynuowania współpracy z lecznicą pobierającą od pacjentów nienależne opłaty” – podkreślono w komunikacie PK.

źródło:
Zobacz więcej