Raport

Epidemia koronawirusa

Klimat dawnego Marsa – najpierw ciepło, potem ochłodzenie

W swojej pracy naukowcy posłużyli się danymi pochodzącymi m.in. z łazika Curiosity (fot. REUTERS/NASA/JPL-Caltech/MSSS/Handout)

3-4 miliardy lat temu Mars był wystarczająco ciepły, aby podtrzymywać ulewy i cieki wodne. Potem pojawił się długi, zimny okres, w czasie którego woda zamarzła – wskazuje nowe badanie oparte na danych z Marsa i obserwacjach różnych lokalizacji na Ziemi.

Wczesny Mars był światem wodnym. Planetarny system jezior istnieje do tej pory

Kolejne badania pokazują, że w zamierzchłej przeszłości Mars obfitował w wodę. Sonda Mars Express dostarczyła geologicznych dowodów na istnienie...

zobacz więcej

Naukowcy od dłuższego czasu twierdzą, że Mars obfitował niegdyś w wodę. Jednak brakuje zgody, co do obecności wody w stanie ciekłym. Specjaliści dyskutują m.in. o tym, czy temperatura była odpowiednio wysoka, a jeśli tak, to jak długo. Tymczasem ciekła woda oznacza szanse na rozwój życia.

Przedstawione w trakcie zorganizowanej w Barcelonie Goldschmidt Geochemistry Conference porównanie złóż minerałów obserwowanych na Marsie z podobnymi depozytami znanymi na Ziemi sugeruje, że na Czerwonej Planecie miał miejsce jeden lub więcej długich okresów ciepła.

Dominowały wtedy ulewy i woda płynąca po powierzchni. Później jednak temperatura się obniżała i woda zamarzała.

– Wiemy, że były okresy, w których powierzchnia Marsa była zamarznięta. Wiemy też o okresach, w których woda swobodnie płynęła. Nie wiemy jednak dokładnie, kiedy one miały miejsce i jak długo trwały. Nie wysłaliśmy nigdy bezzałogowej misji w miejsca na Marsie, w którym moglibyśmy obserwować najwcześniejsze skały – powiedział autor badania prof. Briony Horgan z Purdue University.

Na Marsie odkryto nowy cykl wodny

Na Marsie może istnieć nieznany wcześniej cykl obiegu wody. Podczas lata na półkuli południowej para wodna może efektywnie przemieszczać się z...

zobacz więcej

– Dlatego, aby zrozumieć geochemię tych procesów, musimy posłużyć się badaniami prowadzonymi na Ziemi. Nasze obserwacje oddziaływań pogody w zróżnicowanych klimatycznie miejscach, takich jak Góry Kaskadowe w Oregonie, Hawaje, Islandia i inne lokalizacje mogą pokazać nam wpływ klimatu na mineralne złoża, które widzimy też na Marsie – dodał badacz, który pracuje także ad misją Mars 2020.

Jak tłumaczą naukowcy, w ziemskich lodowcach znaleźć można np. osady krzemowe, które są charakterystyczne dla topniejącej wody.

Podobne osady można zidentyfikować także na Marsie w młodszych warstwach. Starsze pokłady przypominają jednocześnie głębokie warstwy z ciepłych obszarów Ziemi.

Na tej podstawie naukowcy wnioskują, że 3-4 mld lat temu, na Marsie panował słaby trend ochładzania się ciepłego początkowo klimatu z okresami odwilży i zamarzania.

Naukowcy: głęboko pod powierzchnią Marsa kryje się woda

W różnych miejscach pod powierzchnią Marsa, na dużej głębokości, prawdopodobnie kryją się zasoby wody. Co więcej, mogą one zasilać okresowe...

zobacz więcej

Autorzy odkrycia podkreślają więc wagę poszukiwań śladów życia na Czerwonej Planecie.

Konieczna może też się okazać aktualizacja obecnych modeli marsjańskiego klimatu, według których do planety nie docierało wystarczająco dużo ciepła ze Słońca, aby możliwe były opisane w nowym opracowaniu zjawiska.

– Jeśli nasze odkrycie jest prawdziwe, potrzebna będzie dalsza praca nad modelami klimatu Marsa. Być może trzeba będzie uwzględnić jakieś chemiczne czy geologiczne procesy, które mogły ogrzać młodą planetę – zauważył prof. Horgan.


W swojej pracy naukowcy posłużyli się danymi pochodzącymi z instrumentu Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM) działającego na pokładzie orbitującej wokół Marsa sondy Mars Reconnaissance Orbiter oraz przesłanymi przez łazika Curiosity.

źródło:

Zobacz więcej