UOKiK na tropie piramidy w Omedze

„Piramida finansowa to struktura, gdzie zyski osób należących do danego systemu zależne są od wpłat kolejnych do nich dołączających, a nie od sprzedaży lub konsumpcji oferowanych produktów” (fot. Shutterstock/Lukasz Wrobel)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy Omega Best to piramida finansowa. Wyjątkowo poinformował Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o możliwości popełnienia przestępstwa przez jej założycieli, Bartosza Nafalskiego i Łukasza Bożka – informuje w środę „Puls Biznesu”.

Gigantyczna kara dla UPC za niedozwolone klauzule w umowach

Firma UPC dostarczająca usługi internetowe i telekomunikacyjne ma zapłacić prawie 33 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach –...

zobacz więcej

„W lipcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wobec zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółki Nautilius Investment, właściciela platformy inwestycyjnej Omega Best” – dowiedział się „PB”.

Jak pisze gazeta, „urząd sprawdza, czy spółka stosowała praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, polegające na założeniu, prowadzeniu i propagowaniu systemu promocyjnego typu piramida, określonego w art. 7 pkt. 14 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym”.

„W uproszczeniu tzw. piramida finansowa to struktura, gdzie zyski osób należących do danego systemu zależne są od wpłat kolejnych do nich dołączających, a nie od sprzedaży lub konsumpcji oferowanych produktów” – dodaje „PB”.

„Z dokumentów, do których dotarła redakcja wynika, że przez UOKiK zanim sam wszczął postępowanie, poinformował Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez twórców Omegi, Bartosza Nafalskiego i Łukasza Bożka” – podaje dziennik.

źródło:

Zobacz więcej