Dawał łapówki polskiemu dyplomacie, chciał wywieźć miliony dolarów na Białoruś. Operacja CBA

Zatrzymany usłyszy zarzuty karne (fot. CBA)

Agenci CBA z delegatury w Białymstoku zatrzymali przedsiębiorcę zamieszkującego na Białorusi. Śledczy zarzucają mu, że wręczał łapówki pracownikowi polskiej placówki dyplomatycznej.

Próbowali uniknąć płacenia podatków. CBA zatrzymało przedsiębiorców i doradców

Agenci stołecznej delegatury CBA i śledczy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali osiem osób. Sprawa dotyczy wyrządzenia co najmniej...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Łapówki miały być wręczane w zamian za pomoc w uzyskaniu pozwoleń na legalizację pobytu obywateli Białorusi w Polsce, w tym przyznawania tzw. Karty Polaka.

– Dzięki tym dokumentom obywatele Białorusi mogli prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na zasadach takich samych jak obywatele Polski – powiedział Brodowski.

Z ustaleń Biura wynika, że zatrzymany złożył ponadto obietnicę udzielenia kolejnych łapówek „w kwocie nie mniejszej niż 50 tys. dolarów”. W zamian chciał pomocy przy przewiezieniu na teren Białorusi – bez oficjalnej deklaracji przewozu – kwoty od miliona do dwóch milionów dolarów.

Zatrzymany przedsiębiorca zostanie przetransportowany do siedziby Prokuratury Okręgowej w Warszawie, tam usłyszy zarzuty karne.

źródło:
Zobacz więcej