Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Susza uderzyła w rolnictwo. Straty idą w miliardy

Susza występuje punktowo na terenie całego kraju (fot. Pexels)

Co najmniej 1,8 mld zł wyniosły straty rolników spowodowane przez suszę, która dotknęła 1200 gmin w Polsce. Resort rolnictwa zapowiada, że pierwsze odszkodowania będą wypłacane w ciągu kilku tygodni, gdy skończy się szacowanie strat.

Susza rolnicza niemal w całym kraju. Polska wnioskuje do UE o pomoc klęskową

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Zbiory owoców są niższe od ubiegłorocznych o około 20-30 proc. Minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

– Według rolników na straty trzeba spisać nawet jedną trzecią upraw w Polsce. Niektóre łąki wyglądają jak stepy – powiedział na antenie RMF FM Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, która przygotowała raport.

– Najbardziej poszkodowane jest województwo lubuskie. To charakterystyczny okręg, w którym jest mało deszczu, słabsze klasy gleb. Do tego bardzo poszkodowana również jest Wielkopolska – dodał Szmulewicz. Susza występuje punktowo na terenie całego kraju.

Rolnicy obawiają się, że ziemia jest tak sucha, iż może być z problem ze zbożami ozimymi, jak rzepak czy pszenica. Wielu zastanawia się, czy w ogóle jest sens siać rzepak.

– Przyroda jest nieobliczalna, może niebawem przyjdzie duży deszcz, choć w prognozach go nie widać. Na dziś widzimy wiele zagrożeń – przyznał prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

źródło:
Zobacz więcej