Trump odwołał wizytę w Danii, bo Kopenhaga nie chce sprzedać Grenlandii

Grenlandia znalazła się w orbicie zainteresowań Białego Domu (fot. PAP/EPA/LINDA KASTRUP)

Prezydent USA Donald Trump poinformowała we wtorek wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen, gdyż – jak uzasadnił – nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii. Później zastępca rzecznika Białego Domu Judd Deere przekazał, że prezydent odwołał całą wizytę w Danii.

Premier Danii: Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny

– Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny – oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen. To reakcja na słowa doradcy...

zobacz więcej

Trump miał odwiedzić Danię 2 września, bezpośrednio po zakończeniu wizyty w Polsce, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezydent potwierdził w niedzielę, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. – To jest temat, o którym rozmawialiśmy. Pojawiła się taka koncepcja i... jest ona strategicznie interesująca. Jesteśmy nią poważnie zainteresowani, ale nie rozmawialiśmy o tym dużo. W każdym razie to nie jest sprawa numer 1 dla rządu – przyznał.

Premier Danii Mette Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. – Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny – mówiła Frederiksen dla gazety „Sermitsiaq”.

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się w „The Wall Street Journal”. Dziennik pisał, że amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i, według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami, poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa – element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.

źródło:
Zobacz więcej