Kryzys polityczny we Włoszech. Ruszają konsultacje ws. nowego rządu

Prezydent Sergio Mattarella (z lewej) przyjął rezygnację premiera Giuseppe Contego (fot. PAP/EPA/PAOLO GIANDOTTI HANDOUT)

Prezydent Włoch Sergio Mattarella przyjął we wtorek wieczorem rezygnację premiera Giuseppe Contego. W środę mają rozpocząć się konsultacje z ugrupowaniami politycznymi na temat możliwości stworzenia nowego rządu.

Premier Włoch ustąpił ze stanowiska. Oskarża Salviniego o kryzys w rządzie

Premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Conte...

zobacz więcej

W krótkiej nocie biura prezydenta Włoch wskazano, że Sergio Mattarella przyjął rezygnację premiera, ale zwrócił się z prośbą, by wraz z rządem zajmował się sprawami bieżącymi do czasu rozwiązania kryzysu.

Prezydent Mattarella rozpocznie konsultacje w środę o godz. 16.00. Spotka się najpierw z przewodniczącymi obu izb parlamentu i przedstawicielami mniejszych ugrupowań. Potem przyjmie delegacje najważniejszych partii politycznych. Niewykluczone, że już w czwartek może powierzyć komuś misję stworzenia rządu.

Zdaniem włoskich komentatorów wkrótce może powstać koalicyjny rząd Ruchu 5 Gwiazd i ugrupowań lewicowych z Partią Demokratyczną na czele. Nie wykluczają powstania rządu zadaniowego, który uchwali ustawę budżetową i doprowadzi do wyborów na wiosnę przyszłego roku.

Conte stał na czele 65. rządu w historii Republiki Włoskiej. Jego gabinet pracował 14 miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej