RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje scenarzysta „Wielkiego Szu” i „Złotopolskich”

Jan Purzycki miał 71 lat (fot. arch. PAP/Stach Leszczyński)

Nie żyje scenarzysta Jan Purzycki, autor scenariusza do m.in. „Piłkarskiego pokera”, „Wielkiego Szu” i serialu „Złotopolscy”. Zmarł w wieku 71 lat.

Nie żyje aktor i reżyser Andrzej Buszewicz

Zmarł aktor i reżyser Andrzej Buszewicz. Aktor miał 84 lata. Informację o tym przekazała Akademia Muzyczna w Krakowie, z którą był związany.

zobacz więcej

Jan Purzycki urodził się w Ostródzie w 1948 r. i w tym mieście spędził młodzieńcze lata. W 1982 r. ukończył Wyższe Zawodowe Studia Scenariuszowe w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Jest autorem scenariuszy do filmów, które określa się mianem kultowych. W gatunku sensacji jest to „Wielki Szu” z kreacją Jana Nowickiego (reż. Sylwester Chęciński, 1982), w komedii obyczajowej natomiast „Piłkarski poker” z Januszem Gajosem w roli głównej (reż. Janusz Zaorski, 1989). Według jego scenariusza powstał film „Prymas” o uwięzionym w Stoczku Warmińskim kardynale Stefanie Wyszyńskim, w którego postać wcielił się Andrzej Seweryn (reż. Teresa Kotlarczyk, 2000). Jest też pomysłodawcą i autorem przeszło pół tysiąca odcinków telewizyjnego serialu „Złotopolscy”.

Przez pierwsze półrocze 1992 r. był szefem telewizji, wiceprezesem Radiokomitetu, na którego czele stał Janusz Zaorski. Za rządu Jana Olszewskiego złożył dymisję na znak protestu przeciwko mianowaniu Roberta Terentiewa szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na dwa tygodnie powrócił na stanowisko wiceprezesa podczas 33 dni premierostwa Waldemara Pawlaka, po czym znowu zrezygnował.

Od 25 lipca do 8 września 1994 r. był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy ds. mediów.

źródło:

Zobacz więcej