Zakażone mięso trafiło do sprzedaży. Epidemia zbiera śmiertelne żniwo

Spożycie produktu z listerią nie jest groźne dla zdrowych, dorosłych osób (fot. Shutterstock/Brent Hofacker)

90-letnia kobieta zmarła, 56 osób hospitalizowano, a objawy choroby stwierdzono u 57 kolejnych – to dotychczasowe żniwo epidemii listeriozy w Hiszpanii. Źródłem odzwierzęcej choroby jest mielone mięso andaluzyjskiego producenta.

Styl życia przyczyną epidemii otyłości. Problem dotyczy 600 mln ludzi

600 mln ludzi na całym świecie choruje na otyłość, co stanowi o globalnej skali problemu, a Polacy są w niechlubnej czołówce. Przyczynia się do...

zobacz więcej

Pierwsze przypadki zachorowań na listeriozę odnotowano na początku lata w Sewilli i Huelvie w Andaluzji. Jednak dopiero 15 sierpnia potwierdzono, że źródłem zakażeń jest mięso produkowane przez sewilską firmę Magrudis.

Minister zdrowia Maria Luisa Carcedo oświadczyła, że w związku z epidemią ogłoszono alarm na terenie całego kraju. – Monitorujemy sytuację. Poleciliśmy wycofać ze sprzedaży wszystkie produkty pochodzące z tych zakładów, wyprodukowane od maja – powiedziała.

Przedstawiciele Magrudisu na razie nie komentują sprawy.

Większość spośród 114 zachorowań odnotowano w Andaluzji, ale pacjenci z podejrzeniem listeriozy zgłaszają się do lekarzy w całym kraju, od Madrytu po Teneryfę. Spośród 53 osób hospitalizowanych w Andaluzji 18 to kobiety w ciąży, a dwie to nowonarodki.

W przypadku zdrowych, dorosłych osób spożycie listerii, bakterii wywołującej listeriozę, nie jest groźne, ponieważ własna jelitowa flora bakteryjna zapobiega przedostaniu się jej do krwi.

Zagrożone są osoby o obniżonej odporności, pacjenci onkologiczni, kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci, noworodki, nosiciele wirusa HIV i osoby starsze.

W przypadku kobiet w ciąży listerioza może prowadzić do śmierci dziecka w łonie matki bądź porodu dziecka z listeriozą wrodzoną, zwykle śmiertelną.

Objawy listeriozy to biegunka, wymioty, wysoka gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie wsierdzia.

źródło:
Zobacz więcej