Astronomowie znaleźli drugą planetę w systemie Beta Pictoris

Naukowcy szacują, że masa planety Beta Pictoris c to 9 mas Jowisza (fot. CORBIS/Corbis/Getty Images)

Naukowcy przedstawili dowody na istnienie drugiej dużej planety krążącej wokół gwiazdy Beta Pictoris – poinformował francuski instytut CNRS (Université Grenoble Alpes). Układ ten fascynuje astronomów od co najmniej 30 lat, bo jest okazją do obserwowania wczesnej fazy powstawania układu planetarnego.

Astronomowie odkryli trzy kolejne egzoplanety

Dzięki teleskopowi kosmicznemu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) astronomowie znaleźli trzy nowe egzoplanety. Jedną nieco większą od...

zobacz więcej

Gwiazda Beta Pictoris jest młoda. Jej wiek ocenia się na od 20 do 26 mln lat (dla porównania, wiek Słońca to 4,6 mld lat). Od dość dawna astronomowie wiedzą, iż otacza ją dysk złożony z pyłu. Dysk ten udało się po raz pierwszy sfotografować w 1984 r. Według teorii powstawania układów planetarnych, pył w takim dysku jest skutkiem kolizji pomiędzy dużymi ciałami (zalążkami planet) lub planetoidami.

Dysk był intensywnie badany w kolejnych latach. Podejrzewano, że istnieją w nim młode planety. W listopadzie 2008 r. ogłoszono, że obserwacje w podczerwieni wykonane w 2003 r. przy pomocy teleskopu VLT ujawniły istnienie kandydatki na planetarną towarzyszkę gwiazdy. Jesienią 2009 r. udało się zaobserwować ten obiekt po drugiej stronie gwiazdy, co potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia.

Planeta Beta Pictoris b ma masę siedem razy większą niż Jowisz i 1,65 promienia Jowisza. Jej okres orbitalny to niecałe 22 lata (z niepewnością kilku lat). Kilka miesięcy temu informowano o odkryciu oznak występowania komet w tym układzie.

W najnowszych badaniach grupa astronomów, którą kierowała Anne-Marie Lagrange z Institut de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble, przeanalizowała obejmujący 10 lat zestaw obserwacji spektroskopowych w wysokiej rozdzielczości, uzyskanych przy pomocy spektrografu HARPS w Obserwatorium La Sill w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wyniki analizy, pokazujące w sposób pośredni istnienie drugiej planety, naukowcy opublikowali w „Nature Astronomy”.

Nowo znaleziona planeta, Beta Pictoris c, krąży nieco bliżej gwiazdy, z okresem orbitalnym 1,2 tys. dni (ponad trzy lata). Ma natomiast większą masę, szacowaną na 9 mas Jowisza.

źródło:

Zobacz więcej