RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie wysokość wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

Analitycy Banku Pekao SA przewidują, że trend się utrzyma, ale z tendencją spadkową (fot. Shutterstock/Song_about_summer)

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło rok do roku o 7,4 proc. i wynosi 5 tys. 182 zł (brutto); zatrudnienie o 2,7 proc. – poinformował Główny Urząd Statystycznu. Zdaniem analityków z Banku Pekao SA dynamika wzrostu płac i zatrudnienia będzie maleć.

Minister rozwoju: Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro

Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE – powiedział minister inwestycji i rozwoju...

zobacz więcej

Wzrost wynagrodzenia w czerwcu liczony rok do roku był o 2 proc. niższy niż w lipcu. Najnowsze dane wróciły do poziomu z poprzednich miesięcy, czyli powyżej 7 proc. Analitycy Banku Pekao SA przewidują, że trend ten się utrzyma, ale z tendencją spadkową.

Jak mówi Piotr Piękoś, starszy ekonomista banku, w najbliższej przyszłości dynamika wzrostu płac pozostanie na poziomie 6-7 proc., potem będzie spadać. Jest to podyktowane trwającym już spowolnieniem gospodarczym. Piękoś zaznaczył, że normują się też problemy kadrowe w firmach, które sprzyjały presji płacowej.

W lipcu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6 mln 397 tys. osób. Zatrudnienie wzrosło w stosunku do lipca poprzedniego roku o 2,7 proc. W poprzednich miesiącach wzrost rok do roku był na podobnym poziomie.

W dynamice wzrostu zatrudnienia Piękoś także przewiduje spowolnienie i przytacza dane dotyczące liczby etatów w porównaniu z poprzednim miesiącem. W lipcu w stosunku do czerwca mieliśmy przyrost o około 3 tys. etatów. Rok wcześniej w tych samym miesiącach o około 10 tys., a dwa lata wcześniej – 20 tys.. Jak mówi ekonomista, te liczby dowodzą, że wzrost zatrudnienia wyhamowuje.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

źródło:
Zobacz więcej