Nie żyje zasłużony działacz niepodległościowy ks. Władysław Drewniak

Ks. Władysław Drewniak zasłużył się m.in. jako działacz niepodległościowy (fot. FB/Diecezja Sandomierska)

W wieku 71 lat, w 47. roku kapłaństwa zmarł ks. Władysław Drewniak, emerytowany proboszcz parafii w Gorzycach, zasłużony duszpasterz i działacz niepodległościowy. Uroczystości żałobne i pogrzebowe odbędą się 22 i 23 sierpnia.

Ostatni kapelan Kozielska

Triduum Paschalne to wyjątkowy okres dla chrześcijan, szczególnie dla kapłanów. W Wielki Czwartek wspominamy Ostatnią Wieczerzę, podczas której...

zobacz więcej

Ks. Władysław Drewniak urodził się 18 marca 1948 r. w Harcie. Ukończył naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu i 17 czerwca 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Swoją posługę jako wikariusz rozpoczął w parafii św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej k. Łańcuta (1972-75). Następnie pracował w parafii Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie-Zalesiu (1975-77), w parafii św. Antoniego Padewskiego w Przewrotnem k. Rzeszowa (1977-78) i w Kolegiacie w Jarosławiu (1979-84).

Zasłużył się także jako działacz niepodległościowy. Po 13 grudnia 1981 r. był opiekunem członków jarosławskiej nielegalnej organizacji Niezależne Zrzeszenie Wolność, Równość, Niepodległość.

W marcu 1982 r. został aresztowany i był przetrzymywany w Areszcie Śledczym w Załężu k. Rzeszowa. Skazany został przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Rzeszowie na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata i grzywnę.

W wyniku rozprawy rewizyjnej 30 września 1982 r. został skazany przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na sesji wyjazdowej w Rzeszowie na rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata i zwrot kosztów sądowych.

W latach 1984-2018 pełnił posługę proboszcza w parafii św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach. Dał się poznać wówczas jako katecheta młodzieży, animator ruchu Światło-Życie, inicjator rozbudowy kościoła w Gorzycach.

źródło:
Zobacz więcej