Indie i Pakistan na krawędzi wojny. Trump apeluje o zmniejszenie napięć

Spór o Kaszmir między Indiami a Pakistanem trwa od 1947 r. (fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN)

Prezydent USA Donald Trump wezwał przywódców Indii i Pakistanu do zmniejszenia wzajemnych napięć wokół Kaszmiru. Zachęcał również do zwiększenia wymiany handlowej z USA.

Pielgrzymi uciekają z Kaszmiru. Alert w związku z groźbą zamachu

Tysiące osób, w tym turystów, opuszcza Kaszmir. Lokalne władze części regionu zarządzanego przez Indie wydały ostrzeżenie związane z zagrożeniem...

zobacz więcej

„Rozmawiałem z moimi dwoma dobrymi przyjaciółmi, premierem Indii Narendrą Modim i premierem Pakistanu Imranem Khanem o handlu, partnerstwie strategicznymi i, co najważniejsze, o tym, aby Indie i Pakistan pracowały na rzecz zmniejszenia napięć w Kaszmirze. Ciężka sytuacja, ale dobre rozmowy!” – napisał Trump na Twitterze.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który podobnie jak Indie rości sobie prawa do całego Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

źródło:

Zobacz więcej