RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Inicjatywa Feministyczna zrywa z Lewicą. „Trzech tenorów naszą politykę ma w palcu”

Aktywistki Inicjatywy Feministycznej biorą m.in. udział w marszach równości (fot. FB/Inicjatywa Feministyczna)
Aktywistki Inicjatywy Feministycznej biorą m.in. udział w marszach równości (fot. FB/Inicjatywa Feministyczna)

„Polska potrzebuje feminizmu, lewica – jak się zdaje – niekoniecznie” – napisały w oświadczeniu aktywistki Inicjatywy Feministycznej, wskazując że nie wystartują w wyborach parlamentarnych w ramach Komitetu Wyborczego SLD.

PSL: Idziemy własną drogą do Senatu. KO: uzgodniliśmy już miejsca dla ludowców

– My w to nie wchodzimy. Szukamy i mamy kandydatów do Senatu. Idziemy swoją drogą - ocenił w TVP Info porozumienie opozycji w sprawie wyborów do...

zobacz więcej

„Ruchy feministyczne, z których wywodzi się partia Inicjatywa Feministyczna, to jak dotąd jedyna siła, która była w stanie postawić tamę pisowskiemu psuciu państwa i prawa. Naszym naturalnym sojusznikiem od zawsze były ruchy progresywne. Lewicę zawsze postrzegałyśmy jako oczywistego partnera w polityce. Niestety, jak to się mówi, uczucie okazało się nieodwzajemnione” – wskazały feministki.

Działaczki oceniły, że przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Partii Razem Adrian Zandberg i Wiosny Robert Biedroń „nie przewidzieli miejsca na listach dla feminizmu”. „W rozmowach postawiono nas przed faktem dokonanym: na wszystkich listach pierwsze trzy miejsca są już ustalone, nie do ruszenia. Choć owe »trójki« nie były jeszcze nawet ogłoszone, a wciąż znane jedynie sztabowi i (mamy nadzieję) samym zainteresowanym.

„Co zszokowało nas chyba najbardziej, to fakt, że nie padło zaproszenie do współtworzenia czy konsultowania programu. Trzech tenorów feministyczną politykę ma najwyraźniej w małym palcu” – oceniono w oświadczeniu.

„Inicjatywa Feministyczna od czterech lat naciska na zjednoczenie lewicy, współpracując z każdą lewicową siłą, która się o to do nas zwróciła. Jednocześnie pracowałyśmy nad obecnością prokobiecych postulatów w publicznej debacie, tłumacząc, jak walka z dyskryminacją, uznanie prawa do samostanowienia czy nawet uważne używanie języka (żeńskie końcówki!) może być drogą do lepszej, bardziej sprawiedliwej rzeczywistości” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej