RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

PSL: Idziemy własną drogą do Senatu. KO: uzgodniliśmy już miejsca dla ludowców

Koalicja Europejska nie wypaliła, wybory do PE zostały przegrane. Tą drogą już nie idziemy – zapewnia PSL. (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka/Marcin Obara)
Koalicja Europejska nie wypaliła, wybory do PE zostały przegrane. Tą drogą już nie idziemy – zapewnia PSL. (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka/Marcin Obara)

– My w to nie wchodzimy. Szukamy i mamy kandydatów do Senatu. Idziemy swoją drogą - ocenił w TVP Info porozumienie opozycji w sprawie wyborów do Senatu Marek Kos, członek rady naczelnej PSL. Rzecznik ludowców Jakub Stefaniak przyznał, że jego partia nie zamierza podpisywać żadnego paktu. Jednak Koalicja Obywatelska twierdzi, że w ramach porozumienia zarezerwowano już 14 miejsc dla kandydatów PSL.

„Ta kampania będzie inna”. Grzegorz Schetyna przedstawił „jedynki” Koalicji Obywatelskiej

– Nie wystarczy być anty-PiS-em, nie wystarczy być przeciw. Jesteśmy koalicją, która ma dobry program, z którym pójdziemy do ludzi. Ale dzisiaj...

zobacz więcej

Marek Kos dopytywany o wspólne listy opozycji do Senatu z udziałem ludowców odpowiedział, że „PSL idzie swoja drogą”. – Wystawiamy swoich kandydatów do Senatu. Jeżeli będą w danym okręgu wyborczym tacy kandydaci, których jesteśmy w stanie poprzeć, to poprzemy może i lepszych kandydatów, którzy będą w danym okręgu wyborczym. Ale mamy świetne swoje nazwiska, chociażby Waldemara Pawlaka w Płocku czy Sławomira Sosnowskiego w Białej Podlaskiej – oświadczył.

Działacz PSL i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego „z całą mocą zaprzeczył” doniesieniom medialnym, wedle których zawarte zostało porozumienie formacji opozycyjnych w sprawie wspólnych list do Senatu, w którym uczestniczy PSL.

– Pierwsze słyszę. Koalicja Europejska nie wypaliła, wybory do PE zostały przegrane. Tą drogą już nie idziemy – zapewnił.

Również rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że Stronnictwo „nie zamierza podpisywać żadnego paktu”. – Po prostu nie wystawimy kandydatów tam, gdzie wystawiają ich inne partie opozycyjne, a tam, gdzie my wystawiamy, liczymy, że one nie wystawią swoich – podkreślił.

Kukiz'15 wystartuje z list PSL. Lider mówił, że to „zorganizowana grupa przestępcza”

– Powinni wrócić do nazwy partii z czasów komuny: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Ewidentnie można powiedzieć, że to jest zorganizowana grupa...

zobacz więcej

Pytany, w ilu okręgach PSL wystawi kandydatów do Senatu, Stefaniak powiedział, że Ludowcy wystawią swoich kandydatów w tych okręgach, w których mają oni szansę zdobyć mandat.

Tymczasem Koalicja Obywatelska informuje, że jej kandydaci mają dostać 80 miejsc na wspólnych opozycyjnych listach do Senatu. Kolejnych 14 kandydatów mają zaproponować właśnie ludowcy, a sześciu Lewica.

Sekretarz generalny Platformy Robert Tyszkiewicz oświadczył, że zasadnicze porozumienie zostało zawarte, a do ustalenia pozostało już tylko kilka okręgów.

– Z całą pewnością zmierza to w kierunku takim, aby niekolizyjny start kandydatów popieranych przez te trzy opozycyjne komitety był możliwy – wyjaśnił Tyszkiewicz.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej