RAPORT

Pogarda

Minister rozwoju: Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro

Najnowsze

Popularne

Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód.

Jesteśmy wśród liderów wzrostu gospodarczego. Premier nie kryje radości

Nasze wyniki PKB w II kwartale plasują Polskę wśród europejskich i światowych liderów wzrostu gospodarczego – napisał na Twitterze premier Mateusz...

zobacz więcej

Jak zaznaczył w TVP Info Kwieciński, „wielu ekspertów polskich i międzynarodowych uważa, że w przypadku krajów rozwijających się – jak my – swoboda i elastyczność, którą nam daje własna waluta sprzyja rozwojowi gospodarczemu”. – To że mamy własną walutę, pozwala nam szybciej doganiać Zachód – mówił.

Wskazał jednocześnie, że kiedy osiągniemy „znacznie wyższy poziom rozwoju”, będziemy zainteresowani wejściem do strefy euro.

Kwieciński mówił też o nowych inwestycjach zagranicznych. Wyjaśnił, że przed 10-15 latami były one nastawione głównie na przejmowanie polskich przedsiębiorstw, co miało związek z prywatyzacją. Dziś – jak dodał – przychodzące do Polski inwestycje zagraniczne, to prawie wyłącznie projekty tzw. green field, czyli „od zera”. Są one – zaznaczył Kwieciński – bardzo nowoczesne.

Minister rozwoju ocenił ponadto, że polskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne, ale wyzwaniem będzie wyłonienie wśród nich „prawdziwych czempionów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej