RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister rozwoju: Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro

Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód.

Jesteśmy wśród liderów wzrostu gospodarczego. Premier nie kryje radości

Nasze wyniki PKB w II kwartale plasują Polskę wśród europejskich i światowych liderów wzrostu gospodarczego – napisał na Twitterze premier Mateusz...

zobacz więcej

Jak zaznaczył w TVP Info Kwieciński, „wielu ekspertów polskich i międzynarodowych uważa, że w przypadku krajów rozwijających się – jak my – swoboda i elastyczność, którą nam daje własna waluta sprzyja rozwojowi gospodarczemu”. – To że mamy własną walutę, pozwala nam szybciej doganiać Zachód – mówił.

Wskazał jednocześnie, że kiedy osiągniemy „znacznie wyższy poziom rozwoju”, będziemy zainteresowani wejściem do strefy euro.

Kwieciński mówił też o nowych inwestycjach zagranicznych. Wyjaśnił, że przed 10-15 latami były one nastawione głównie na przejmowanie polskich przedsiębiorstw, co miało związek z prywatyzacją. Dziś – jak dodał – przychodzące do Polski inwestycje zagraniczne, to prawie wyłącznie projekty tzw. green field, czyli „od zera”. Są one – zaznaczył Kwieciński – bardzo nowoczesne.

Minister rozwoju ocenił ponadto, że polskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne, ale wyzwaniem będzie wyłonienie wśród nich „prawdziwych czempionów”.

źródło:
Zobacz więcej