Akcja ratownicza TOPR. Nowy problem w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

– W akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej jest problem z wentylacją – ujawnił naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof. Ratownicy podejmą próbę budowy systemu wentylacyjnego.

Woda odcięła grotołazów od wyjścia z jaskini w Tatrach. Skomplikowana akcja TOPR

Wydaje się, że jedyną metodą dotarcia do uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej jest szereg działań pirotechnicznych – poinformował naczelnik TOPR...

zobacz więcej

Od soboty kilkudziesięciu ratowników próbuje dotrzeć do dwóch speleologów uwięzionych w jaskini. Jak podkreślił naczelnik, ratownicy mają bardzo mało miejsca i praktycznie od razu zużywają cały tlen.

– Jest problem stężenia powybuchowego, ale jest też problem z samym tlenem, z oddychaniem. Wyciągnąć ten tlenek węgla, a równocześnie wtłaczać w trakcie pracy powietrze, by ratownik, który tam jest, mógł pracować – powiedział Krzysztof.

– W tej chwili doświadczenia mamy takie, że ratownik ma tam tak mało przestrzeni i nie ma wymiany tego powietrza, że zużywa błyskawicznie cały ten tlen, który tam jest dostępny i to jest ten drugi problem czyli musimy najpierw usunąć gazy, które są niebezpieczne, a później wtłaczać powietrze i w tym powietrzu pracować. Robi się to bardzo skomplikowane, tych zagrożeń jest bardzo dużo – dodał.

Jaskinia Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 km, a różnica poziomów to ponad 800 metrów.

źródło:
Zobacz więcej