Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Po modernizacji lotnisko bazy F-16 w Łasku jednym z najnowocześniejszych w Europie

– Lotnisko w Łasku jest po modernizacji jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie, gotowym przyjmować najcięższe statki powietrzne – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w inauguracji dyżuru bojowego pilotów F-16.

Zwiększenie możliwości bazy wojskowej w Łasku. „Jastrzębie” rozpoczynają dyżur bojowy

Myśliwce F-16 wracają do bazy w Łasku po remoncie lotniska. Maszyny od kwietnia 2017 roku wykonywały zadania i stacjonowały w poznańskiej bazie w...

zobacz więcej

Szef resortu obrony odebrałod dowództwa i pilotów 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi meldunek o gotowości do pełnienia dyżuru bojowego w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

W Łasku wznowiono je po remoncie lotniska 32. BLT, jednej dwóch polskich baz F-16, gdzie stacjonuje też amerykański pododdział przygotowujący rotacyjne pobyty szkoleniowe lotników amerykańskich.

– Piloci polskich Sił Powietrznych są gotowi do tego, żeby bronić przestrzeni powietrznej nad naszą ojczyzną. Ale też funkcjonują w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc wspierają naszych partnerów, jeżeli byłaby taka konieczność – powiedział minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że po trwającej dwa lata inwestycji, modernizacji drogi startowej i wydłużeniu jej do trzech kilometrów, „Łask jest dziś jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie, jest także przygotowany, żeby przyjmować największe i najcięższe statki powietrzne”.

Minister zaznaczył, że w 32. BLT w Łasku polscy lotnicy ściśle współpracują z przedstawicielami amerykańskich Sił Powietrznych i ta kooperacja zaowocowała inwestycją w lotnisko. Modernizacja drogi startowej była bowiem wspólnym przedsięwzięciem Polski i USA.

– Jesteśmy gotowi, żeby zadbać skutecznie o bezpieczeństwo nad Polską i w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jesteśmy gotowi, żeby lotnisko przyjmowało w razie konieczności wsparcie ze strony naszych sojuszników. To modelowy przykład współpracy polsko-amerykańskiej, szczególnie warty odnotowania przed wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce – mówił Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: F-35 kupilibyśmy taniej, gdyby Klich przyjął propozycję dołączenia do produkcji 

Gdyby Bogdan Klich – minister obrony narodowej z PO – w latach 2008-2010 zgłosił akces Polski do programu F-35, to kupilibyśmy te samoloty taniej,...

zobacz więcej

Przypomniał o podpisaniu 12 czerwca przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę deklaracji o współpracy obronnej, którą - jak powiedział Błaszczak – „dziś wypełniamy treścią”. – Tu, gdzie się znajdujemy, mamy do czynienia właśnie z takim działaniem - wskazał.

– Podczas briefingu rozmawialiśmy też o potencjalnym rozwoju bazy. Są takie możliwości. Jednym z moich priorytetów jest wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze samoloty F-35. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby tego dokonać – zapewnił minister.

W trakcie dyżuru bojowego w gotowości utrzymywanych jest kilka samolotów wraz z załogami. Do głównych zadań dyżurujących żołnierzy należy m. in. przechwytywanie statków powietrznych naruszających granicę państwa, ochrona terytorium RP przed atakiem z powietrza, ochrona ważnych obiektów wojskowych i ludności cywilnej, udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych.

Dzięki centralnemu położeniu łaskiej bazy, polskie F-16 są w stanie w ciągu kilkunastu minut od startu przejąć każdy obiekt nad terytorium naszego kraju.

Myśliwska ekstraklasa. F-35 jest niemal niewidzialny dla radarów

F-35 Lightning II to jednomiejscowy wielozadaniowy samolot bojowy o obniżonej wykrywalności przez radar, jedyny zaliczany do piątej generacji...

zobacz więcej

Remont lotniska rozpoczął się w kwietniu 2017 r. Podczas prowadzenia prac łaskie Jastrzębie wykonywały swoje zadania z lotniska w Krzesinach, gdzie przebazowane były załogi statków powietrznych wraz z obsługą techniczną F-16.

Modernizacja drogi startowej polegała na wykonaniu nowej nawierzchni z betonu cementowego na długości 2,5 tys. m oraz jej wydłużeniu o 500 m - tę część inwestycji zrealizowała strona amerykańska. Powstał też nowoczesny system kolektorów odprowadzających wodę, system elektroświetlny, zmodernizowano urządzenia do hamowania linowego. Nowością jest tzw. system ice alert, powiadamiający o niebezpieczeństwie oblodzenia pasa.

Oficjalne otwarcie lotniska w Łasku połączone z powitaniem obsługi powietrznej i naziemnej F-16 oraz świętem 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego zaplanowano na 21 września.

Będzie to wyjątkowa okazja dla wszystkich pasjonatów lotnictwa, ponieważ tego dnia lotnisko - wraz ze sprzętem wojskowym i samolotami - będzie dostępne dla zwiedzających.

Baza w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek Wojska Polskiego, biorących udział w międzynarodowych ćwiczeniach w Europie i świecie. Od 2008 r. posiada wielozadaniowe samoloty F-16.

źródło:
Zobacz więcej