Raport

Epidemia koronawirusa

„Ta kampania będzie inna”. Grzegorz Schetyna przedstawił „jedynki” Koalicji Obywatelskiej

– Nie wystarczy być anty-PiS-em, nie wystarczy być przeciw. Jesteśmy koalicją, która ma dobry program, z którym pójdziemy do ludzi. Ale dzisiaj wiemy, że ta kampania będzie inna. Ona musi być intensywna, przeprowadzana z pełną obecnością naszych kandydatów, nas wszystkich. I taka będzie, to obiecuję – zapewniał lider PO Grzegorz Schetyna, przedstawiając kandydatów startujących z pierwszych miejsc tej listy w poszczególnych okręgach wyborczych.

Prezes PiS przedstawił „jedynki” list wyborczych. Jest kilka niespodzianek

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił w sobotę „jedynki” na listach wyborczych. – Jesteśmy przekonani, że nasze „jedynki” będą intensywnie...

zobacz więcej

Sam Schetyna będzie kandydował z Warszawy, podobnie jak szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. To przewodniczący PO będzie jednak otwierał stołeczną listę.

Liderem listy w Szczecinie będzie Arkadiusz Marchewka, przewodniczący zarządu regionalnego PO w woj. zachodniopomorskim. „Jedynką” w Koszalinie został Sławomir Nitras, w Gdyni –przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. Gdańskiej liście PO-KO będzie przewodzić szef klubu parlamentarnego Sławomir Neumann

Listę elbląską otwiera Jacek Protas, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, olsztyńską – Janusz Cichoń, były wiceminister finansów. „Jedynką” w Białymstoku jest Robert Tyszkiewicz, szef regionu podlaskiego regionu PO. Na pierwszym miejscu listy w Lublinie znalazła się była minister sportu Joanna Mucha, w Chełmie – Riad Haidar, ordynator Oddziału Neonatologii im. WOŚP w szpitalu w Białej Podlaskiej.

Z Płocka na pierwszym miejscu startuje Marcin Kierwiński, z Radomia – Joanna Kluzik-Rostkowska, z Siedlec – Kamila Gasiuk-Pihowicz. Listę podwarszawską otwiera rzecznik PO Jan Grabiec, toruńską – szef kujawsko-pomorskich struktur PO Tomasz Lenc, bydgoską – były eurodeputowany Tadeusz Zwiefka.

„Jedynką” w okręgu lubuskim jest Tomasz Aniśko, przedstawiciel Zielonych, w kaliskim – skarbnik PO Mariusz Witczak, zaś w konińskim – poseł Tomasz Nowak. Listę pilską otwiera Małgorzata Janyska, a poznańską – żona prezydenta tego miasta Joanna Jaśkowiak, przedstawiona przez Schetynę jako „aktywistka KOD, twardy człowiek”.

Na pierwszym miejscu listy łódzkiej znalazł się radiowiec Tomasz Zimoch, „jedynką” w Piotrkowie i Skierniewicach jest były minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, a w Sieradzu – były rzecznik rządu (za czasów premier Ewy Kopacz) Cezary Tomczyk.

PO jednak za związkami partnerskimi. To element „szóstki Schetyny”

Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska zapowiada wprowadzenie „legalnych związków partnerskich”. Ma to być element „szóstki Schetyny”, ale...

zobacz więcej

Bartłomiej Sienkiewicz otwiera listę PO-KO w województwie świętokrzyskim. „Jedynką” w Krośnie jest posłanka Joanna Frydrych, a w Rzeszowie – były minister gospodarki Paweł Poncyljusz. W Oświęcimiu na pierwszym miejscu startuje była wiceminister środowiska Dorota Niedziela, w Krakowie – Paweł Kowal.

Liderem PO-KO w Zakopanem jest narciarka Jagna Marczułajtis-Walczak, w Tarnowie – poseł Urszula Augustyn, a w Bielsku-Białej – poseł Mirosława Nykiel. Była wiceminister finansów Izabela Leszczyna otwiera listę częstochowską, gliwicką – poseł Marta Golbik.

Liderem PO-KO w Rybniku został Marek Krząkała (jak mówił Schetyna, „specjalista od spraw spec zagranicznych”), w Katowicach – były minister sprawiedliwości Borys Budka, a w Sosnowcu – były marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Jedynką na Śląsku Opolskim jest Witold Zembaczyński, w Legnicy – wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys, w Wałbrzychu – były minister obrony Tomasz Siemoniak, a we Wrocławiu –obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

źródło:
Zobacz więcej