Alkohol pity podczas ciąży zmienia DNA noworodka

Dzieci mające podczas życia płodowego kontakt z alkoholem rodzą się z podwyższonym poziomem hormonów stresu (fot. Shutterstock/SpeedKingz)

Prenatalna ekspozycja na umiarkowane lub duże ilości alkoholu sprzyja długotrwałym zmianom genetycznym u nowo narodzonych dzieci – wynika z badania zamieszczonego w „Alcoholism: Clinical and Experimental Research”.

Dwa białka, które przywracają słuch

Dzięki genetycznym eksperymentom na myszach uczeni z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore (USA) przybliżyli niewątpliwie dzień przywracania...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa (USA) wykazali, że matki, które piją w ciąży umiarkowane lub duże ilości alkoholu (kilka drinków kilka razy w miesiącu) narażają swoje pociechy na zmiany genetyczne w obrębie układu regulującego odpowiedź na stres (gen POMC) oraz zegara biologicznego (gen PER2).

Dzieci mające podczas życia płodowego kontakt z alkoholem rodzą się również z podwyższonym poziomem hormonów stresu – kortyzolu i kortykotropiny.

Negatywnym efektom wywoływanym przez alkohol częściowo przeciwdziała suplementacja choliną.

– Nasze badanie pomaga specjalistom zidentyfikować biomarkery – mierzalne wskaźniki, takie jak zmienione geny czy białka – które pozwalają przewidzieć ryzyko związane z prenatalną ekspozycją na alkohol – komentuje prof. Dipak K. Sarkar, główny autor badania.

źródło:

Zobacz więcej