Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Niemiecki dziennik: Polska przeżywa boom gospodarczy

„W kraju tym istnieją firmy, które w nadchodzących latach mogą urosnąć do rangi międzynarodowych graczy” (fot. Shutterstock/udmurd)

Konserwatywny niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisuje w poniedziałek boom gospodarczy, który przeżywa Polska. Wśród jego przyczyn wymienia m.in. konsumpcję wewnętrzną napędzaną programami socjalnymi i uszczelnienie systemu podatku VAT.

Polacy coraz bogatsi. Korzystają na tym również banki

„Banki zalewane są depozytami klientów indywidualnych” – czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”. Niskie oprocentowanie lokat zdecydowanie nie...

zobacz więcej

„W żadnym innym kraju UE gospodarka nie rosła w ubiegłym roku tak szybko, jak na wschód od Odry. Zdaniem Komisji Europejskiej również w 2019 roku Polska będzie liderem, jeśli nie liczyć Malty” – pisze dziennik z Frankfurtu nad Menem.

Jako przyczynę boomu gospodarczego na pierwszym miejscu „FAZ” wymienia napędzenie konsumpcji wewnętrznej poprzez program socjalny „500+” rządu PiS.

Płatności te zmieniły budżety milionów rodzin, umożliwiając niektórym, po raz pierwszy od lat, zaplanowanie wakacji nad Bałtykiem. Nieznaczny wzrost wskaźnika urodzeń prawdopodobnie również jest związany z „500+” – wymienia gazeta, przypominając też, że od 2016 r. istnieje program „Mieszkanie+”, czyli budowa przez państwo mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach z opcją późniejszego zakupu. Mimo to przewiduje się, że inflacja pozostanie poniżej poziomu 2 procent w 2019 r., a rząd może się pochwalić sporymi wpływami do budżetu – podkreśla „FAZ”.

„Zatkanie luk w (systemie) podatku VAT daje państwu dodatkowy dochód w wysokości około 10 miliardów euro rocznie. Jest to mniej więcej tyle, ile Polska otrzymuje jako odbiorca netto z UE. Eksport stale rośnie. Obroty handlowe z najważniejszym partnerem, Niemcami, osiągnęły w 2018 r. 118 miliardów euro” – wylicza dziennik z finansowej stolicy Niemiec.

Niemiecki dziennik: Polska przeżywa cud gospodarczy

Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” pisze w środę o cudzie gospodarczym, który aktualnie przeżywa Polska i inne kraje Europy...

zobacz więcej

Gazeta zwraca też uwagę, nawet jeśli Niemcy nadal osiągają nadwyżkę eksportową, dzisiejsze saldo polskiego handlu zagranicznego jest prawie zrównoważone. Największym eksporterem do Niemiec jest Volkswagen – koncern ma dwa zakłady pod Poznaniem. Cytowany przez „FAZ” Michael Kern, wieloletni dyrektor zarządzający Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, nie postrzega już jednak Polski jako „montowni” Europy Zachodniej.

„W kraju tym istnieją firmy, które w nadchodzących latach mogą urosnąć do rangi międzynarodowych graczy” – uważa Kern.

Sukces niesie jednak także ryzyko – ostrzega gazeta. Z powodu wprowadzenia „500+” 100 tys. kobiet opuściło rynek pracy. Najniższe od transformacji bezrobocie (3,8 proc.) oznacza też, że w Polsce zaczyna brakować pracowników. Lukę wypełnia na razie 1,5 mln Ukraińców, którzy mniej lub bardziej na stałe mieszkają w Polsce. Rząd próbuje jednak sprowadzić „gastarbeiterów” z Filipin, a w Warszawie widać pracujących w restauracjach Hindusów i Bengalczyków – opisuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.


„Ogólnie rzecz biorąc, marzenie, by dogonić Niemcy pod względem gospodarczym, nie jest już utopią” – konkluduje gazeta.

źródło:

Zobacz więcej