Uroczystości na Świętej Górze Grabarce. „Tu bije serce prawosławia w Polsce”

„Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi” (fot. PAP/Michał Zieliński)

Na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz odbywają się w poniedziałek główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium.

Kulminacja uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tysiące wiernych

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa kulminacja uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości, które odbywają...

zobacz więcej

Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa.

Według szacunków policji w uroczystościach uczestniczy ok. 7 tys. osób. Większych utrudnień na drogach dojazdowych do sanktuarium nie ma, ale funkcjonariusze kierujący ruchem proszą o stosowanie się do ich poleceń dotyczących parkingów.

W liście odczytanym przez ministra edukacji narodowej, podlaskiego posła Dariusza Piontkowskiego, Mateusz Morawiecki napisał m.in., że „Kościół prawosławny był i jest nieodłączną częścią naszych dziejów” i podkreślił, że polska Cerkiew jest obecnie drugą pod względem liczebności wspólnotą religijną w kraju.

„Kościół i wierni przez wieki, także przez ostatnie trudne stulecie, budowali naszą ojczyznę i wzbogacali ją swoim wspaniałym dorobkiem. Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi” – napisał premier. Podkreślał, że Polska szczyci się tym, iż „od wieków była krajem wielu narodów i religii, krajem relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku”.

Dodał też, że Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce, w którego trakcie – jak to ujął – „bije serce prawosławia w Polsce”, to „ważne wydarzenie dla całej naszej ojczyzny”. „Ufam, że przesłanie wiary i jedności płynące ze świętej góry prawosławia, będzie trwało i rozwijało się, służąc wspólnemu dobru i naszej ojczyźnie” – napisał Mateusz Morawiecki.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 roku żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.

Nazywana jest też czasami „wzgórzem krzyży”, co wiąże się z tradycją przynoszenia tam krzyży wotywnych ustawianych na wzgórzu w różnych intencjach przez wiernych. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.

źródło:

Zobacz więcej