Licealiści nie pojadą za darmo. Rafał Trzaskowski nie zrealizuje kolejnej obietnicy

Licealiści mieli jeździć komunikacją miejską za darmo (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

We wrześniu 2018 roku Rafał Trzaskowski zapowiadał, że – jeśli wygra wybory – warszawscy licealiści zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską. Teraz okazuje się, że pomysł nie zostanie zrealizowany. Władze Warszawy tłumaczą taką decyzję niekorzystną dla samorządów lokalnych polityką centralną.

Trzaskowski nie zrealizuje obietnicy „parku nadwiślańskiego”? Inwestycja zbyt droga

Park miejski nad Wisłostradą, którego powstanie obiecywał w trakcie kampanii wyborczej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na razie nie...

zobacz więcej

Od 1 września 2017 roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjalnych mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Podczas kampanii wyborczej we wrześniu 2018 roku, Rafał Trzaskowski, stojąc przed Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV na Pradze Północ, zaproponował, żeby zwolnić z opłat także licealistów. Pomysł ten został włączony do jego programu wyborczego.

– Chcielibyśmy, tak samo jak dla uczniów szkół podstawowych, wprowadzić darmową komunikację dla wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie. Zdajemy sobie sprawę, że wydatek na komunikację publiczną często jest dosyć sporą pozycją w budżecie rodziny. Stąd nasza deklaracja, że takie darmowe karty miejskie również obejmą w czasie przyszłej kadencji wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie – mówił wówczas Trzaskowski.

Teraz okazuje się, że licealiści nie mogą liczyć na darmowe bilety. Miasto poinformowało, że dokonało analiz, z których wynika, że nie jest na razie możliwe wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów szkół średnich.

Miasto winą obarczyło nową politykę podatkową polskiego rządu. Władze miasta są zdania, że budżet miasta straci około 500 mln zł. na zwolnieniu z podatku PIT osób do 26 roku życia oraz możliwym obniżeniu podatku PIT z 18 do 17 procent. Jest to kolejna niezrealizowana obietnica Rafała Trzaskowskiego. W poniedziałek rano informowaliśmy, że nie powstanie park miejski nad Wisłostradą, którego budowę obiecywał w trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent miasta.

źródło:
Zobacz więcej