Turcy uderzają w Kurdów. Zatrzymano 418 osób, które mogą być powiązane z PKK

Telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami (fot. REUTERS/Murad Sezer)

Turecka policja zatrzymała 418 osób w 29 prowincjach kraju w ramach śledztwa, które dotyczy podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) – poinformowało w poniedziałek na Twitterze tureckie MSW.

Wybory w Turcji. Opozycja przejmuje stolicę

Po niedzielnych wyborach samorządowych rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) kontroluje 16 z 30 najważniejszych miast –...

zobacz więcej

Wcześniej tego dnia resort przekazał, że w związku ze „śledztwami w sprawie terroryzmu” tureckie władze zastąpiły prokurdyjskich burmistrzów miast Diyarbakir, Van i Mardin na południowym wschodzie kraju, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Działania te najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu napięcia na południowym wschodzie Turcji, który uchodzi za bastion Kurdów – zauważa agencja Reutera.

Przed marcowymi wyborami samorządowymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że takie działania mogą być podejmowane wobec wybranych przedstawicieli lokalnych władz, jeśli okaże się, że mają oni powiązania z PKK – przekazał w oświadczeniu resort spraw wewnętrznych.

„Dla dobra śledztw, zostali oni czasowo usunięci ze stanowisk w ramach środków ostrożności” – dodało MSW, odnosząc się do burmistrza Diyarbakiru – Selcuka Mizrakliego, burmistrza Mardinu – Ahmeta Turka i burmistrz Van – Bedii Ozgokce Ertan.

Troje lokalnych włodarzy zostało oskarżonych o różne przestępstwa, w tym przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy tej organizacji.

Erdogan chce przekształcić Hagia Sofię w meczet. „To odpowiedź na słowa Trumpa” 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że przekształcenie Hagii Sofii w meczet będzie odpowiedzią na słowa Donalda Trumpa o Wzgórzach...

zobacz więcej

Telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami; przed budynkiem rozmieszczono armatki wodne i samochody oddziałów prewencji.

Po udaremnionym przewrocie wojskowym w Turcji z lipca 2016 roku większość burmistrzów z ramienia prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i jej regionalnego sojusznika została pozbawiona urzędu z powodu rzekomych powiązań z PKK. Pod zarząd komisaryczny przekazano wówczas 95 ze 106 gmin rządzonych przez HDP. Tysiące członków HDP trafiło do więzienia.

Przed marcowymi wyborami szef tureckiego MSW Suleyman Soylu powiedział, że wobec 178 kandydatów toczą się śledztwa dotyczące ich rzekomych powiązań z PKK. Erdogan ostrzegał wówczas, że burmistrzowie z HDP mogą zostać ponownie usunięci, jeśli okaże się, że podobnie jaki ich poprzednicy, mają powiązania z bojownikami z PKK.


Erdogan często oskarża HDP o powiązania z PKK.

Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej