Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zwiększenie możliwości bazy wojskowej w Łasku. „Jastrzębie” rozpoczynają dyżur bojowy

Kolejne samoloty F-16 wróciły do zmodernizowanej 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Myśliwce F-16 wracają do bazy w Łasku po remoncie lotniska. Maszyny od kwietnia 2017 roku wykonywały zadania i stacjonowały w poznańskiej bazie w Krzesinach. Po wielu miesiącach przymusowego „przebazowania” samoloty rozpoczynają dyżur bojowy, w ramach którego będą strzegły polskiej przestrzeni powietrznej.

Dwa rosyjskie bombowce odbyły lot nad Morze Północne

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad dziewięć godzin planowy lot nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym –...

zobacz więcej

Z okazji powrotu „Jastrzębi” do rodzimej bazy i rozpoczęcia dyżuru Łask odwiedzi szef MON. Minister Mariusz Błaszczak będzie w jednostce o godzinie 14.00, gdzie zaplanowano krótkie przemówienie szefa resortu obrony.

Po remoncie pas startowy w łaskiej bazie ma długość 3 tysięcy metrów. Inwestycję zrealizowano we współpracy z amerykańskimi siłami powietrznymi.

Modernizacja i przedłużenie drogi startowej oraz przebudowa urządzeń pomocniczych w Łasku pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne lotniska pod względem przyjmowania większych i cięższych statków powietrznych. Dodatkowo wydłużenie drogi startowej poprawi warunki bezpieczeństwa podczas wykonywania lotów.

Dyżur bojowy, który obejmą od dziś samoloty z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, polega na utrzymywaniu pary myśliwców w gotowości do natychmiastowego poderwania i wykonania zadania w powietrzu. Dzięki położeniu w centrum kraju F-16 startujące z Łasku są w stanie w ciągu kilkunastu minut przejąć każdy obiekt latający na naszym niebie.

źródło:
Zobacz więcej