Szef MSZ: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (fot. PAP/ Leszek Szymański)

– W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego – powiedział „Rzeczpospolitej” szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Trump: Czy mnie kochacie, czy nienawidzicie, musicie na mnie głosować

Prezydent Donald Trump powiedział swoim zwolennikom na wiecu w Manchesterze w stanie New Hampshire, że nawet jeśli go nie lubią, będą musieli na...

zobacz więcej

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu gazety minister spraw zagranicznych pytany, czy w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem Andrzej Duda zobowiązał się do wsparcia USA w razie wojny z Iranem, zapewnił, że „nie było takich zobowiązań”. Według Czaputowicza działania dla przywrócenia swobody żeglugi w Zatoce Perskiej są zasadne, „ale Polska potęgą morską nie jest i nie ma wielkich możliwości zaangażowania się na dalekich akwenach. Możemy natomiast udzielić wparcia politycznego czy oddelegować wyspecjalizowany personel” – zadeklarował.

NATO i Rosja

Odnosząc się do porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. w sprawie nierozmieszczania znacznych sił na terenie nowo przyjmowanych członków Sojuszu powiedział: „Jak można zerwać porozumienie, które już w praktyce zerwała druga strona, m.in. naruszając integralność terytorialną i suwerenność innego państwa?”.

Czaputowicz podkreślił, że o sojuszniczej obecności na wschodniej flance zdecydował szczyt NATO w 2016 r. w odpowiedzi na aneksję przez Rosję Krymu i części Donbasu. „Najlepiej by było, gdyby Rosja wycofała się z tych terenów. Ale Moskwa nadal łamie prawo międzynarodowe, nie wprowadza w życie porozumień mińskich. A skoro tak utrwala swoją politykę, to utrwala się też obecność Amerykanów w Polsce”.

Na pytanie, czy wobec zapowiedzianego zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce powinno się tego dokonać przesuwając część wojsk z Niemiec, minister podkreślił: „Na pewno nigdy nie będziemy o to zabiegali! Wojska amerykańskie w Niemczech służą też bezpieczeństwu Polski”, ponieważ „są w odwodzie, gdyby Polska została zaatakowana przez Rosję”.

Zdaniem ministra podczas wizyty prezydenta USA w Polsce można się spodziewać „ważnej deklaracji” w sprawie zniesienia dla Polaków wiz do USA, choć na ostateczna decyzję trzeba będzie zapewne poczekać.

źródło:

Zobacz więcej