Irański tankowiec Grace 1 odpłynął z Gibraltaru

tany Zjednoczone twierdzą, że Grace 1 ma powiązania z uznawanym przez nie za organizację terrorystyczną Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (fot. REUTERS/Jon Nazca)

Zatrzymany na początku lipca przez brytyjską piechotę morską irański tankowiec Grace 1 opuścił w niedzielę późnym wieczorem Gibraltar – poinformowały światowe agencje.

Włochy: Nieletni migranci opuścili statek organizacji pozarządowej

27 nieletnich bez opieki sprowadzono na ląd z pokładu statku organizacji Open Arms, czekającego na wejście do portu koło włoskiej wyspy Lampedusa....

zobacz więcej

Wcześniej władze Gibraltaru odrzuciły wniosek USA o skonfiskowanie irańskiego tankowca Grace 1 i przewożonej nim ropy. Jak wyjaśniły, w świetle prawa Unii Europejskiej nie ma ku temu podstaw.

Agencja AP pisze, że przewożący ropę o wartości 130 mln dolarów tankowiec opuścił Gibraltar przed północą czasu lokalnego i powoli skierował się na południowy wschód, w kierunku wąskiego odcinka międzynarodowych wód, oddzielających Maroko i południowy kraniec Półwyspu Iberyjskiego.

Tankowiec zatrzymała 4 lipca w pobliżu Gibraltaru brytyjska piechota morska. Istniało podejrzenie, że irańska ropa byłaby dostarczona do Syrii, co byłoby złamaniem nałożonych na to państwo unijnych sankcji.

19 lipca - czyli w dwa tygodnie po zatrzymaniu Grace 1 - irańscy żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wtargnęli w Zatoce Perskiej na pokład noszącego brytyjską banderę tankowca Stena Impero i odprowadzili go do portu w Iranie.

źródło:

Zobacz więcej