RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Danii: Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata (fot. Reuters)

– Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny – oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen. To reakcja na słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry Kudlowa, który potwierdził zainteresowanie prezydenta USA Donalda Trumpa zakupem tej największej wyspy świata.

Polska i USA podpisały umowę o współpracy. „Kolejny krok do zniesienia wiz”

Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji – poinformowała na Twitterze ambasada RP w...

zobacz więcej

„Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny” – powiedziała Frederiksen dla gazety „Sermitsiaq" podczas wizyty na Grenlandii.

Agencja Reuters pisze, że Trump w przyszłym miesiącu zamierza złożyć wizytę w Kopenhadze i kwestia pomysłu zakupu Grenlandii przez USA z pewnością znajdzie się w agendzie rozmów z duńską szefową rządu oraz z premierem Grenlandii Kimem Kielsenem.

Wcześniej w niedzielę główny doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem Grenlandii.

„Nie chcę przewidywać zakończenia tej sprawy, chcę tylko powiedzieć, że prezydent, który ma doświadczenie w kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się kwestii możliwości zakupu Grenlandii” – powiedział Kudlow i dodał, że sytuacja „jest rozwojowa”. Przypomniał jednocześnie, że były prezydent USA Harry Truman także chciał kupić największą wyspę świata.

„Dania jest właścicielem Grenlandii, Dania jest sojusznikiem a Grenlandia jest strategicznym miejscem. I ma wiele cennych minerałów” – dodał Kudlow.

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się kilka dni temu w „The Wall Street Journal”. Dziennik pisał, że amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i, według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami, poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

źródło:

Zobacz więcej