Prezes TK o skróceniu procedury skargi konstytucyjnej: Obywatele oczekują dostępu do Trybunału 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chce skrócenia procedury związanej z tzw. skargą konstytucyjną. – Obywatele oczekują większego dostępu do Trybunału – stwierdziła na antenie TVP Info. Przypomniała, że każdy ma do niego dostęp właśnie za pośrednictwem skargi konstytucyjnej, choć związana z nią obecnie procedura jest „trochę skomplikowana”.

Historyk o ataku Onetu na Julię Przyłębską: SZSP było fikcją, na papierze była tam większość studentów

– Z przynależności do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich dla zdecydowanej większości studentów nic nie wynikało. Na początku studiów...

zobacz więcej

– W przyszłości, może po wyborach, miałabym taki apel do ustawodawcy, aby skrócił tę procedurę, czyli zlikwidował tzw. przedsąd – powiedziała Julia Przyłębska.

Wskazała, że dzięki skardze konstytucyjnej każdy obywatel – tak jak inne podmioty – może za pośrednictwem pełnomocnika złożyć skargę do TK. Dzięki skróceniu procedury, nad skargą i jej zasadnością pochylałby się od razu skład pięcio-, albo nawet piętnastoosobowy, bez wstępnej weryfikacji skargi.

– Różne braki formalne można zlikwidować w trybie postępowania, tak jak w ramach procedury postępowania cywilnego przed sądem – oceniła.

Prezes TK stwierdziła, że w jej ocenie jest mała świadomość obywateli o konstytucyjnym prawie, które umożliwia im zwrócenie się do Trybunału i zbadanie konstytucyjności przepisów.

– Trybunał jest jak najbliżej ludzi. Mamy setki tzw. skarg pozornych, które niekoniecznie są skargami konstytucyjnymi, ale staramy się każdemu obywatelowi pomagać. Ja bardzo o to dbam, bo zawsze uważałam, że działam w służbie społeczeństwa i to nawet nie elity, ale każdego indywidualnego człowieka. (…) Nam, którzy sprawują jakieś urzędy, powinno najbardziej zależeć na dbaniu o interes najsłabszych, bo to oni ponoszą zawsze największe koszty różnych reform i zmian – powiedziała prezes Przyłębska.

źródło:
Zobacz więcej